Rritet profiti i bankave komerciale, për 10 muaj fituan 141 milionë euro
Biznes
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Bankat komerciale në Kosovë kanë arritur të sigurojnë profit të lartë gjatë periudhës janar-tetor 2023.

Sipas raportit të fundit të Bankës Qendrore të Kosovës(BQK), për dhjetë muaj të këtij viti nga kreditë bankare dhe shërbimet tjera, bankat komerciale kanë pasur fitim të pastër 141 milionë euro ose rreth 20 milionë euro më shumë se në periudhën e njëjtë të viti të kaluar.

Norma e interesit për kredi në tetor është shënuar 6.4 për qind.

Po ashtu vlera e kredive nga qytetarët në tetor ka arritur 4 miliardë e 833.9 milionë euro, ndërsa depozitat 5 miliardë e 875.9 milionë euro. Në tregun e Kosovës operojnë 12 banka prej të cilave me pronësi të huaj janë 9.

Ndërkaq, fitimi i pastër i institucioneve mikrofinanciare në këtë periudhë ka arrit 14.5 milionë euro. Norma e interesit në kredi dhe lizingje nga institucioneve mikrofinanciare ishte 19 për qind në tetor.

https://kosovapress.com/rritet-profiti-i-bankave-komerciale-keto-jane-fitimet-per-9-muaj/
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024