Turqia vendos avionë luftarakë në Rumani për misionin e NATO-s
Bota
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Katër avionë luftarakë turq F-16 mbërritën në Rumani për të marrë pjesë në misionin e zgjeruar të sigurisë ajrore të NATO-s, njoftoi Ministria e Mbrojtjes Kombëtare e Turqisë.

Një total prej 71 personash u dërguan gjithashtu në bazën ajrore të 86-të Borçea të Rumanisë, tha ministria në një deklaratë të mërkurën.

Misioni do të zgjasë deri më 31 mars 2024. "Falënderojmë popullin e Rumanisë për pritjen dhe i urojmë stafit tonë heroik sukses në detyrat e tyre," shtoi ministria.

Siguria ajrore është një detyrë kolektive dhe përfshin praninë e vazhdueshme të avionëve luftarakë dhe ekuipazheve, të cilët janë të gatshëm të reagojnë shpejt ndaj shkeljeve të mundshme të hapësirës ajrore, sipas NATO-s.

Si pjesë e grupit të gjerë të masave të sigurimit të prezantuara pas aneksimit të paligjshëm të Krimesë nga Rusia në 2014, aleatët po ofrojnë mjete shtesë për të rritur sigurinë ajrore përgjatë kufijve lindorë të NATO-s. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024