Princi Harry thotë se u 'detyrua' të tërhiqej nga detyrat mbretërore dhe të largohej në SHBA
Magazina
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Duka i Sussex tha se fëmijët e tij nuk mund të "ndihen si në shtëpi" në Britani nëse "nuk është e mundur t'i mbash ata të sigurt".

Në një deklaratë me shkrim të dëshmitarit të përgatitur për sfidën e tij ligjore kundër Zyrës së Brendshme lidhur me një ndryshim në rregullimet e tij të sigurisë gjatë vizitës, Harry tha se ai dhe gruaja e tij nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të largoheshin nga vendi në vitin 2020.

Në një seancë dëgjimore sot në Londër, avokati i dukës, Shaheed Fatima KC, tha se Harry nuk pranoi se ishte një 'zgjedhje' për të që të mos ishte 'anëtar i familjes mbretërore me kohë të plotë'.

Avokati lexoi një fragment nga deklarata e dukës në të cilën ai tha: "Ishte trishtim i madh për ne të dy që gruaja ime dhe unë u ndjemë të detyruar të tërhiqemi nga ky rol dhe të largoheshim nga vendi në vitin 2020”.

“Mbretëria e Bashkuar është shtëpia ime. Mbretëria e Bashkuar është qendër për trashëgiminë e fëmijëve të mi dhe një vend ku unë dua që ata të ndihen si në shtëpinë e tyre po aq sa ata ku jetojnë për momentin në SHBA. Kjo nuk mund të ndodhë nëse nuk është e mundur t'i mbash ata të sigurt kur janë në tokën e Mbretërisë së Bashkuar. Unë nuk mund ta vë gruan time në një rrezik të tillë dhe, duke pasur parasysh përvojat e mia në jetë, ngurroj të rrezikoj veten në mënyrë të panevojshme gjithashtu," tha Princ Harry.

Harry tani përballet me një pritje për vendimin e një gjyqtari mbi veprimin e tij ligjor kundër Ministrisë së Brendshme pas një seance dëgjimore dy-ditore në Gjykatat Mbretërore të Drejtësisë të përfunduar të enjten.

Avokatët e dukës po kundërshtojnë vendimin e shkurtit të vitit 2020 të Komitetit Ekzekutiv për Mbrojtjen e Personave Mbretërorë dhe Figurave Publike (Ravec) për të ndryshuar shkallën e sigurisë së tij të financuar nga publiku, duke argumentuar se ishte 'i paligjshëm dhe i padrejtë'.

Pjesa më e madhe e procedimeve u zhvilluan në mënyrë private, pa praninë e publikut apo shtypit, për shkak të provave konfidenciale mbi masat e sigurisë të përfshira në këtë rast. /DailyMail

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024