Arrin në 23 numri i viktimave nga shpërthimi në Merapi të Indonezisë
Bota
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Të paktën 23 persona besohet se kanë vdekur pasi vullkani Merapi i Indonezisë shpërtheu dy herë në dy ditë pasi shpëtimtarët gjetën trupin e fundit të dhjetëra alpinistëve të kapur në befasi në shiun e hirit gjatë fundjavës, njoftuan autoritetet të mërkurën.

Njëmbëdhjetë njerëz u konfirmuan fillimisht të vdekur pas shpërthimit të parë të vullkanit, ndërsa mbi 50 alpinistë u shpëtuan, raportoi e përditshmja lokale angleze Jakarta Post, ndërsa Agjencia Kombëtare e Kërkimit dhe Shpëtimit indonezian tha në një deklaratë se trupi i pajetë i fundit nga alpinistët e zhdukur u gjet të mërkurën.

Merapi, një nga vullkanet më aktivë në botë në Sumatrën Perëndimore, shpërtheu të dielën, duke dërguar hirin e nxehtë dhe mbeturinat e tjera vullkanike 3 kilometra në qiell.

Operacionet e kërkimit u ndërprenë të hënën, kur vullkani shpërtheu përsëri, duke hedhur një tjetër kullë hiri deri në rreth 800 metra. Ekipet e shpëtimit rifilluan operacionin e ngecur të martën.

Rreth 75 alpinistë kishin nisur rrugën e tyre deri në malin 2,891 metra të shtunën përpara se të bllokoheshin.

Rreth 52 u shpëtuan pas shpërthimit fillestar të dielën, tetë prej tyre u shtruan në spital për shkak të plagëve të djegura.

Pesë trupa u gjetën, ndërsa 18 u supozuan të vdekur për shkak të afërsisë së tyre me majën, ku ndodhi shpërthimi.

Me nxjerrjen e trupit të alpinistit të fundit të zhdukur, numri i viktimave ka shkuar në 23.

Merapi ndodhet në ishullin e Sumatrës, ku autoritetet kanë ndaluar prej kohësh banorët dhe turistët të ecin brenda një rrezeje prej tri kilometrash nga krateri i tij. /AA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
503
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024