SHBA paraqet akuzat e para duke pretenduar se 4 rusë kanë torturuar amerikanët në Ukrainë
Bota
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

SHBA ka ngritur akuzat e para të llojit të tyre për krime lufte, duke pretenduar se katër trupa ruse torturuan një shtetas amerikan në Ukrainë, njoftoi të mërkurën Departamenti i Drejtësisë.

Suren Seiranovich Mkrtchyan dhe Dmitry Budnik po akuzohen së bashku me dy të tjerë, të listuar si Valerii dhe Nazer, mbiemrat e të cilëve autoritetet amerikane nuk i kanë përcaktuar ende.

Ata dyshohet se kanë rrahur, torturuar, kërcënuar me vdekje amerikanin dhe kanë organizuar një “ekzekutim të rremë”.

Të pandehurit janë akuzuar me tri akuza për krime lufte torturë, trajtim çnjerëzor dhe mbyllje të paligjshme, si dhe nga një akuzë për komplot për të kryer krime lufte.

Akuzat parashikojnë një dënim maksimal me burgim të përjetshëm. Aktakuza pretendon se katër rusët po luftonin në Ukrainën lindore kur ata rrëmbyen viktimën nga shtëpia e tij në prill 2022 në fshatin jugor të Ukrainës Mylove në rajonin Kherson.

Viktima më pas dyshohet se është rrahur, lidhur dhe transportuar në një objekt të improvizuar ushtarak në Mylove, ku u mbajt për 10 ditë. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024