Rënia e çmimeve të naftës, investitorët të shqetësuar për Kinën e SHBA-në
Biznes
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës ranë nën 76 dollarë sot pasi investitorët shqetësoheshin për shenjat e ngadalësimit të kërkesës kineze dhe një rënie të eksporteve amerikane që mund të reflektohet në rritjen e dobët ekonomike dhe konsumin e karburantit.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie pas mesditës ishte 1.59 dollarë më i ulët se në mbylljen e tregtisë së djeshme dhe arriti në 75.61 dollarë. Pothuajse me të njëjtën shumë, fuçia u bë më e lirë në tregun amerikan, ku u tregtua me 70,65 dollarë.

Fokusi i tregut është njoftimi i Organizatës së Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatëve të saj se do të shkurtojnë furnizimin me 2.2 milionë fuçi të tjera në ditë në tremujorin e parë. Kur të përfshihen fuçitë saudite dhe ruse tashmë të përjashtuara nga tregu, do të ulet me vetëm 700 mijë fuçi në ditë.

Zyrtarët sauditë dhe rusë përmendën këtë javë se mund të reduktojnë furnizimin edhe pas marsit, por edhe të vendosin edhe më pak fuçi në treg.

"Vendimi për të reduktuar më tej prodhimin nga janari nuk e stimuloi tregun, as mesazhet e reja, në dukje të koordinuara nga Arabia Saudite dhe Rusia se do të tregtojnë më pak fuçi pas tremujorit të 1 të 2024 ose do të thellojnë shkurtimet, nëse është e nevojshme," tha Tamas Varga nga ndërmjetësuesi i naftës PVM.

Arabia Saudite uli çmimin e saj zyrtar të shitjes për tregun aziatik në janar për herë të parë në shtatë muaj, gjë që mund të jetë një shenjë se kërkesa po lëkundet, spekulon Varga.

Çmimet u rënduan sot nga shqetësimet për ekonominë kineze, lëkundjet e së cilës mund të kufizojnë kërkesën për karburant në konsumatorin e dytë më të madh të naftës në botë.

Moody's sinjalizoi të martën se mund të ulë bonot e qeverisë A1 të Kinës, duke ndryshuar perspektivën nga e qëndrueshme në negative.

Të enjten, Kina do të publikojë të dhënat paraprake tregtare të nëntorit, duke përfshirë të dhënat për importet e naftës së papërpunuar.

Analistët vlerësuan se ritmi i përpunimit në rafineritë kineze u dobësua në muajin e parafundit të vitit.

Tregtarët ishin gjithashtu të shqetësuar nga rënia e eksporteve amerikane në tetor dhe një deficit tregtar më i madh, pasi mund të ngadalësojë rritjen e ekonomisë amerikane në tremujorin e katërt. OPEC raportoi veçmas se një fuçi e shportës së naftës të anëtarëve të tij u rrit me 32 centë në 80.01 dollarë të martën.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024