Portugali: Rritet numri i pasagjerëve të transportit
Biznes
Lexohet për: 1 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Transporti i pasagjerëve vazhdoi prirjen e tij rritëse në tremujorin e tretë, me një rritje prej 19.1% nga viti në vit në 53.2 milionë pasagjerë të udhëtarëve të trenave, raportoi instituti i statistikave INE të mërkurën.

Sipas statistikave për aktivitetin e transportit, të publikuara nga Statistikat e Portugalisë (INE), në tremujorin e tretë, "53.2 milionë pasagjerë udhëtuan me tren” që korrespondon me një rritje prej 15.3 % krahasuar me tremujorin e vitit 2019, para pandemisë Covid-19.

Metroja transportoi 63.7 milionë pasagjerë në atë periudhë, një rritje nga viti në vit prej 16.2% dhe një rënie prej 1.8% krahasuar me të njëjtin tremujor në vitin 2019.

Në rastin e aeroporteve, 20,9 milionë pasagjerë kanë udhëtuar ndërmjet korrikut dhe shtatorit, që korrespondon me një rritje prej 13,1% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022 (+14,9% në tremujorin e dytë; +11,3% krahasuar me tremujorin e tretë të vitit 2019).

Krahasuar me të njëjtin tremujor 2019, transporti i mallrave ajror, detar dhe hekurudhor shënoi rritje (+1,4%, +2% dhe +0,8%, në të njëjtin rend), me një rënie të transportit rrugor me 16,6%. /LUSA

Ekonomia e Greqisë shënon rritje në tremujorin e tretë - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024