Ekonomia e Greqisë shënon rritje në tremujorin e tretë
Biznes
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Ekonomia greke u rrit me 2.1% në tremujorin e tretë të vitit 2023 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, me bruto prodhimin vendor të vendit që u rrit me 0.02% midis tremujorit të tretë dhe të dytë të vitit 2023, njoftoi sot Autoriteti grek i Statistikave.

Bruto prodhimi vendor i Greqisë u rrit me 1.9% në tremujorin e parë dhe 2.6% në tremujorin e dytë të vitit krahasuar me të njëjtat periudha 2022, dhe me 0.1% dhe 1.1% në baza tremujore, tha shërbimi i pavarur i statistikave ELSTAT.

Shërbimi i statistikave ia atribuoi rritjen prej 2.1% bruto prodhimit vendor si një rritje prej 1.0% në shpenzimet e konsumit final, një rritje prej 4.9% në investimet private (investimet e kapitalit fiks bruto), një rritje prej 1% në eksportet e mallrave dhe shërbimeve (mallrat ranë 1.1% dhe shërbimet u rritën me 2.9%) dhe një rritje prej 2.9% në importet e mallrave dhe shërbimeve (mallrat u rritën 3.4% dhe shërbimet u rritën 0.8%).

Në bazë tremujore, shpenzimet për konsumin final ranë 0.5%, investimet private ranë 1.8%, eksportet u lehtësuan me 0.7% dhe importet u rritën me 2.0%. /ANA-MPA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024