Evropiani i xhudos në Prishtinë, Kuka: Kjo paralajmëron epokë të re për ne
Sport
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Në kuadër të programit “Kosova, shtet i xhudos”, Federata e Xhudos e Kosovës do ta organizojë për herë të parë Kampionatin e Hapur Evropian të Xhudos “European Judo Championships Open Prishtina 2023”.

Finalet e këtij Evropianit do të organizohen në Prishtinë më datën 16 dhjetor, raporton KosovaPress.

E me këtë rast, ka folur presidenti i Federatës së Xhudos së Kosovës, Agron Kuka i cili organizimin e këtij Evropiani në Prishtinë e cilësoi si një epokë të re për shtetin tonë.

“Kampionati Evropian paralajmëron një epokë të re për ne në disa aspekte: për herë të parë në Kosovë do të organizohet një turne ndërkombëtar i xhudos të klasës së përgjithshme. Xhudo ka qenë prej kohësh një sport kombëtar. Ajo që na ka munguar deri më tani është një turne në vendin tonë ku yjet tanë mund të shfaqen para publikut vendas. Është koha ta ndryshojmë këtë”, tha Agron Kuka.

Kampionati i Hapur Evropian i Xhudos, "European Championships Open", organizohet në kuadër të programit shtetëror, “Kosova, shtet i xhudos” nga Federata e Xhudos e Kosovës, dhe mbështetet nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe Federatës Evropiane të Xhudos.

Kush do ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?
VV
PDK
LDK
AAK-Nisma
Lista GUXO
Nuk e di
Voto
1,994
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024