Shqipëri, në janar nis verifikimi i policëve të përfshirë në veprimtari kriminale
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Në janar 2024 do të nisë plotësimi i formularit ku punonjësit e policisë do të duhet të vetëdeklarojnë nëse kanë përdorur rrjetin Sky dhe Encro Chat, duke specifikuar kohën dhe arsyen e përdorimit.

Ky formular i cili duhet të plotësohet brenda 30 ditëve nga punonjësit e policisë së shtetit, Gardës së Republikës dhe Agjencisë së Mbikëqyrjes policore do të jetë pjesë e dosjes së çdo punonjësi. Verifikimi për vërtetësinë e tij do të bëhet nga Agjencia e mbikëqyrjes policore.

Gjatë veprimtarisë së saj mbikëqyrëse agjencia në bashkëpunim me institucionet e tjera ligj-zbatuese do të verifikoje vërtetësinë e të dhënave të deklarimit. Nëse konstatohet deklarim i rreme, sjell përjashtimin e menjëhershëm dhe përgjithmonë nga detyra.

Për shkak të detyrës që mbajnë këta punonjës e kanë pasur detyrim edhe me parë për të deklaruar aparatet celularë që përdorin dhe rrjetet ku komunikojnë. Prandaj fshehja e përdorimit të Sky apo Encro Chat do t’i çojë ata drejt përjashtimit pasi këto rrjete janë përdorur masivisht nga grupet kriminale.

Në rastet kur që në vitin 2020, 2021 kur ka funksionuar Sky, punonjësi i policisë e ka deklaruar se e përdor këtë rrjet duhet të bashkëlidhë me formularin motivet e përdorimit dhe prova për të faktuar deklarimet e tij.

Përveç përdorimit të rrjeteve Sky dhe Encro Chat nga punonjësit e policisë, si dhe procesi i vettingut të gradave të larta, Agjencia e Mbikëqyrjes është para një sfide të madhe për të verifikuar informacionet në lidhje me një numër të konsiderueshëm punonjësish policie, të cilëve u është hequr certifikata e sigurisë apo nuk u është rinovuar pasi ka dyshime se janë të implikuar në aktivitete të paligjshme e grupe kriminale. /tch

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024