Potenciali i Bullgarisë për zhvillimin e industrisë së gjelbër u diskutua në Dubai
Lajme
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Energjia e erës në det të hapur, hidrogjeni i gjelbër dhe digjitalizimi i sektorit të energjisë ofrojnë mundësi të mëdha për dekarbonizimin industrial që Bullgaria duhet të përfitojë. Ky qëndrim u mbajt nga pjesëmarrësit në një ngjarje për karbonizimin industrial në Evropën Qendrore dhe Lindore, e cila u mbajt në pavijonin bullgar këtu të hënën në kuadër të konferencës për klimën COP28 në Dubai.

Ngjarja u shpalos nga ministrja e Inovacionit dhe Rritjes Milena Stojçeva. Ministria e saj pret ngjarjet në ditët e para të pjesëmarrjes bullgare në COP28.

Bullgaria synon të jetë ndër 20 vendet në botë me një luginë hidrogjeni që funksionon, kujtoi ajo. “Ne kemi investuar tashmë në përpunimin e një koncepti dhe infrastrukturën kryesore për krijimin e një lugine hidrogjeni në zonën e Stara Zagora, përfshirë edhe mbështetjen e Komisionit Europian”, shpjegoi ajo. Sipas fjalëve të saj, hidrogjeni ka potencialin për të mbështetur dekarbonizimin e ekonomisë.

Martin Vladimirov, moderator i ngjarjes dhe drejtues i programit të Energjisë dhe Klimës në Qendrën për Studimin e Demokracisë, tha se dekarbonizimi industrial është i një rëndësie vendimtare. Sfidat shkojnë përtej dekarbonizimit të sistemit energjetik; Këto janë edhe sfida pjesërisht të qeverisjes, vuri në dukje ai.

Maria Trifonova, eksperte nga Qendra për Studimin e Demokracisë, prezantoi mundësitë për zhvillimin e energjisë së erës në det të hapur në Detin e Zi dhe potencialin që mund të sjellë kjo lloj energjie. Bullgaria mund të bëjë një hap teknologjik duke përdorur teknologjitë më të fundit në këtë sektor, ku kapaciteti i prodhimit të turbinave me erë po rritet ndjeshëm. Ekziston edhe një opsion për sinergji me teknologjitë e hidrogjenit, ku energjia e erës përdoret për prodhimin e hidrogjenit të gjelbër, shpjegoi ajo. Përfitimet për ekonominë e qyteteve bregdetare përfshijnë vende pune për punëtorë të kualifikuar, zhvillimin e ndërtimit të anijeve, energjinë elektrike për transportin dhe transportin detar,  dhe infrastrukturën. Varna tashmë ka një qendër trajnimi për punë në këtë sektor, por të diplomuarit shkojnë jashtë vendit, tha Trifonova.

Dimitar Enchev, bashkëthemelues dhe CEO Europe i CWP Global, tha se për t'u dekarbonizuar, bota ka nevojë për më shumë energji të gjelbër dhe hidrogjeni mund të kontribuojë në këtë. Duke renditur aplikimet e mundshme të dekarbonizimit industrial, ai përmendi prodhimin e çelikut të gjelbër dhe të amoniakut për plehra, aviacion, transport.

Mila Nenova, drejtoreshë e Agjencisë InvestBulgaria, prezantoi rolin e Agjencisë për të ndihmuar kompanitë të kontaktojnë me komunat dhe në ofrimin e infrastrukturës së nevojshme. Kompanitë këmbëngulin që furnizimet me energji që marrin të jenë me energji të gjelbër. Sipas saj, Agjencia ofron stimuj financiarë dhe jo financiarë, si toka, zgjidhja e çështjeve pronësore dhe komunikimi me komunat, dhe këto të fundit ndonjëherë janë më të rëndësishme se stimujt financiarë./BTA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024