Bullgari: 5.188 persona me aftësi të kufizuara fillojnë punën në 2023
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Midis janarit dhe tetorit, rreth 5.188 persona me aftësi të kufizuara filluan punën në Bullgari, tha zëvendësministrja e punës dhe politikës sociale Ginka Mashova në një intervistë për BTA.

3 dhjetori shënon Ditën Ndërkombëtare të Personave me Aftësi të Kufizuara.

Mesatarisht, rreth 10.000 njerëz të papunë me shkallë të ndryshme të aftësisë së kufizuar kanë kërkuar punë çdo muaj në zyrat e punës në vitin 2023.

Sipas Mashova, personat nga grupet vulnerabël dhe në veçanti ata me aftësi të kufizuara kanë prioritet nga politikat e tregut të punës. Mashova tha se ka programe dhe masa që synojnë edhe përmirësimin e aftësive të tyre.

Personat me aftësi të kufizuara mund të aplikojnë për mbështetje për të filluar biznesin e tyre, tha Mashova. Shtesa është rritur nga 20.000 leva bullgare në 30.000. Në tre vjetët e fundit Agjencia për Personat me Aftësi të Kufizuara ka financuar 59 projekte të personave me aftësi të kufizuara për të filluar biznesin e tyre.

Bizneset mund të përfitojnë gjithashtu nga një program kombëtar për punësimin e personave me aftësi të kufizuara, të përcaktuar në Ligjin për Personat me Aftësi të Kufizuara. Ligji për Nxitjen e Punësimit parashikon gjithashtu kushte për të inkurajuar punëdhënësit të punësojnë të papunë me aftësi të kufizuara dhe subvencione shtetërore për hapjen e këtyre vendeve të punës.

Dita Ndërkombëtare e Personave me Aftësi të Kufizuara shënohet që nga viti 1992 me një rezolutë të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. /BTA

Bullgaria i bashkohet deklaratës për trefishimin e energjisë bërthamore - KosovaPress

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
4
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024