Katër të vdekur nga shpërthimi në palestrën e universitetit në Filipine
Bota
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Të paktën katër persona janë vrarë dhe dhjetëra janë plagosur nga një shpërthim në një meshë masive të së dielës që po mbahej në një gjimnaz universitar në Filipine.

Shpërthimi ndodhi në Marawi në ishullin jugor të Mindanao të dielën në mëngjes, sipas degës së CNN, CNN Philippines.

Fotot e skenës treguan ushtarë dhe punonjës të urgjencës duke qëndruar mes mbetjeve pas shperthimit në gjimnaz. Një pjesë e zonës së ndenjësve u hodh në erë, karriget ishin shpërndarë nëpër dysheme.

Guvernatori i provincës Lanao del Sur, Mamintal Adiong Jr., tha se kishte pasur një "bombardim të dhunshëm" të një gjimnazi në Universitetin Shtetëror Mindanao gjatë një kongregacioni masiv të së dielës.

Duke folur me gazetarët në Qendrën Mjekësore Amai Pakpak, një spital qeveritar në Marawi, Adiong Jr. tha se më shumë se 40 njerëz po trajtoheshin në qendër, ndërsa një numër i të tjerëve me lëndime të lehta u trajtuan në infermierinë e universitetit.

Në një postim në Twitter të dielën, presidenti i Filipineve Ferdinand Marcos Jr. dënoi sulmin, duke e përshkruar atë si "të pakuptimtë dhe më të urryer, të kryer nga terroristë të huaj". Ai nuk përmendi ndonjë grup specifik apo nuk dha detaje të mëtejshme.

Ai shtoi: “Ekstremistët që ushtrojnë dhunë kundër të pafajshmëve do të konsiderohen gjithmonë si armiq të shoqërisë sonë”.

Ishulli, i dyti më i madhi në Filipine, ka qenë prej kohësh një vatër kryengritjesh kundër qeverisë filipinase.

Ndërsa Filipinet janë kryesisht katolike, Mindanao është shtëpia e një popullsie të konsiderueshme myslimane.

Në vitin 2017, militantët e lidhur me ISIS-in rrethuan Marawi për pesë muaj. Dhuna detyroi më shumë se 350.000 banorë të largoheshin nga qyteti dhe zonat përreth përpara se qeveria të çlironte qytetin.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024