Kulla e anuar në Bolonja u mbyll për shkak të frikës nga shembja
Magazina
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Një kullë mesjetare në qytetin italian të Bolonjës është mbyllur për vizitorët për shkak të frikës së shembjes, shkruan BBC.

Autoritetet kanë filluar ndërtimin e një gardhi pesë metra të lartë rreth kullës Garisenda të shekullit të 12-të për të mbajtur mbeturinat në rast shembjeje.

Kulla 47 metra e lartë anon në një kënd prej katër gradësh dhe monitorimi ka zbuluar zhvendosje në drejtimin e animit.

Qyteti njoftoi se situata është "shumë shqetësuese". Kulla Garisenda është një nga dy kullat që dominojnë horizontin e Bolonjës.

Kulla tjetër Asinelli, është rreth dy herë më e lartë dhe gjithashtu anon, megjithëse jo në të njëjtën masë, dhe është kryesisht e hapur për t'u ngjitur nga vizitorët.

Ndërtesat u ndërtuan midis viteve 1109 dhe 1119 dhe kulla Garisenda u shkurtua në shekullin e 14-të, sepse tashmë kishte filluar të anohej. Përmendet në poemën e Dantes "Komedia Hyjnore", e përfunduar në 1321.

Garisenda ishte mbyllur tashmë në tetor, pasi sensorët regjistruan ndryshime në pjerrësinë e kullës dhe një inspektim përcaktoi përkeqësimin e materialeve në themele.

Autoritetet e Bolonjës nisën të ashtuquajturat plani i mbrojtjes civile për ruajtjen e kullës dhe tha se këto punime "përfaqësojnë fazën e parë të sigurimit të kullës.

Qyteti njoftoi gjithashtu se gardhi, përveç që përmban mbeturina, do të mbrojë ndërtesat përreth dhe njerëzit në rast shembjeje.

Ata njoftuan gjithashtu vendosjen e një rrjete metalike kundër rënies së gurëve në fund të kullës. Ndërtimi i barrierës do të përfundojë në fillim të vitit të ardhshëm dhe pritet që kulla dhe sheshi përreth të qëndrojnë të mbyllura për disa vite deri në rinovimin.

Autoritetet vlerësojnë se gardhi do të kushtojë 4.3 milionë euro dhe kanë nisur një fushatë në internet për të financuar rinovimin.

Ata e përshkruan projektin si një sfidë të madhe" që do të kërkojë "angazhimin e të gjithë qytetit dhe atyre në mbarë botën që e duan Bolonja dhe një nga simbolet e tij më të rëndësishme”.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024