​Nëna e vajzës ukrainase apelon për ilaçin e rrallë të zemrës në SHBA
Shëndetësi
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Nëna e një vajze të re ukrainase, e prekur nga një gjendje e rrallë dhe fatale gjenetike e zemrës, u bëri thirrje autoriteteve italiane që ta ndihmonin të merrte një bar të rrallë amerikan që nuk disponohet në Itali dhe është i vetmi trajtim që mund të shpëtojë jetën e vajzës së saj.

Zemra e vajzës tashmë u ndal tri herë radhazi natën e 22 korrikut dhe ajo u rianimua nga mjekët e urgjencës në Spitalin e Detit të Napolit.

Nëna, një mjeke ukrainase e quajtur Oleksandra Kotsiborska, falënderoi Spitalin e Detit dhe bëri thirrje që ta ndihmojnë në sigurimin e ilaçit në SHBA, në mënyrë që vajza e saj të mund të jetojë.

Gjendja e rrallë gjenetike e zemrës, e quajtur Long QT, manifestohet për shkak të aritmisë ventrikulare dhe shkakton të fikët, sinkopë (humbje e vetëdijes) dhe vdekje të papritur. /ANSA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024