Këto janë dy qytetet më të shtrenjta në botë
Biznes
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Singapori është shpallur sërish si qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar, në të njëjtin nivel me Cyrihun, sipas një raporti nga Economist Intelligence Unit (EIU).

Qendra e Azisë Juglindore ka marrë vendin e parë për të nëntën herë në njëmbëdhjetë vitet e fundit, ndërsa qyteti më i madh i Zvicrës u hodh nga vendi i gjashtë në renditjen e vitit të kaluar, sipas raportit të Kostos së Jetesës në mbarë botën 2023 të publikuar të enjten.

Rritja e Cyrihut pas tre vitesh ndërprerje u drejtua nga fuqia e frangut zviceran dhe çmimet e larta për sende ushqimore, mallra shtëpiake dhe argëtim, shpjegoi raporti.

Nju Jorku, i cili ishte në krye të përbashkët në 2022, ra në vendin e tretë, duke u barazuar me Gjenevën.

Qytetet ruse të Moskës dhe Shën Petersburgut panë rënien më të madhe në renditje pasi rubla u dobësua nga sanksionet e lidhura me luftën.

Raporti zbuloi se çmimet u rritën me 7.4% me një ritëm vjetor në terma të monedhës vendase për më shumë se 200 mallra dhe shërbime të përdorura shpesh, duke u zbutur nga rritja rekord prej 8.1% vitin e kaluar. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024