Lavrov pyetet nëse Rusia ka udhëzuar Serbinë për destabilizimin e Ballkanit
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Punëve të Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, në konferencën e sotme për shtyp në ditën te dytë të samitit të OSBE-së që po mbahet në Shkup të Maqedonisë së Veriut, është pyetur nëse Rusia është e përfshirë në udhëzimin e Serbisë për të destabilizuar Ballkanin, duke iu referuar sulmit të armatosur të 24 shtatorit në veri të Kosovës.

Kryediplomati rus mohoi se Rusia ka dorë në sulm, teksa tha se me Serbinë kishte nënshkruar një plan të konsultimit në Nju Jork, por që nuk ka të bëj me harmonizim të politikave mes Moskës e Beogradit.

Ai shtoi se Rusia mbështet çdo marrëveshje që është e përshtatshme për serbët dhe fqinjët e tyre. 

Ndërkohë derisa komentoi largimin e Blinkenit dhe Borellit, ai i quajti frikacakë që nuk janë përballur në sesionit e Këshillit të Ministrave.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024