“Për këtë lloj infrastrukture duhet përgjegjësi e lartë”, Çeku flet për stadiumin e Suharekës
Sport
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), Hajrulla Çeku ka folur në seancën e sotme të Kuvendit të Kosovës për çështjen e stadiumit të Suharekës.

Më 21 shtator të këtij viti, kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj e publikoi projektin për ndërtimin e stadiumit në komunën e tij, raporton KosovaPress.

Projekti ideor për ndërtimin e këtij stadiumi ekziston sipas Muharremajt, dhe i takon kategorisë së katërt me plot 17 mijë ulëse.

Tani, për këtë ka folur ministri Çeku, i cili tha se ky projekt as nuk ka arritur në MKRS, ndërsa shtoi se nuk përkon me kategorinë ku është listuar në listën e MKRS-së për stadiume.

Më tej, i pari i MKRS-së tha se për këtë lloj infrastrukture duhet përgjegjësi e lartë, ndërsa zbuloi se po formohet një grup koordinues mes FFK-së, MKRS-së dhe komunave.

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj kishte bërë të ditur se ekziston lokacioni si parcelë katastrale, në sipërfaqen 16 hektar, ku është i miratuar në PZHK dhe HZK.

Po ashtu, Muharremaj tha se ekziston projektin ideor të stadiumit të qytetit - kategoria 4 me kapacitet rreth 17 mijë ulëse.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024