Vdes në moshën 95-vjeçare fotografi i madh amerikan Elliott Erwitt
Magazina
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Elliott Erwitt, i konsideruar si një nga mjeshtrit më të mëdhenj të fotografisë të shekullit të 20-të, ka vdekur në Nju Jork, shkruan New York Times.

Ai ishte 95 vjeç dhe vdiq në gjumë në shtëpinë e tij. I lindur si Elio Romano Erwitz, parisien nga lindja, anëtar i Magnum Photos që nga viti 1953, ai ishte i famshëm për fotot e tij bardh e zi të situatave ironike dhe absurde në mjediset e përditshme, portrete të famshme të Marilyn Monroe, Che Guevara dhe Richard Nixon.

Punimet e tij janë pjesë e koleksioneve të muzeve të rëndësishme si Instituti i Artit i Çikagos, NGA në Uashington DC dhe Muzeu i Artit në Cleveland. /ANSA

Drake me flamur shqiptar, përmend Prishtinën - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024