Henry Kissinger vdes në moshën 100 vjeçare
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Henry Kissinger, ish-sekretari amerikan i shtetit dhe këshilltar për sigurinë kombëtare, i cili u arratis nga Gjermania naziste në rininë e tij për t'u bërë një nga figurat më me ndikim dhe më kontrovers të politikës së jashtme në historinë amerikane, ka vdekur në moshën 100 vjeçare.

Kissinger vdiq të mërkurën në shtëpinë e tij në Connecticut, sipas një deklarate nga firma e tij konsulente, Kissinger Associates. Firma nuk dha shkakun e vdekjes, shkruan CNN, transmeton KosovaPress.

Kissinger ishte sinonim i politikës së jashtme amerikane në vitet 1970. Ai mori një çmim Nobel për Paqen për ndihmën në rregullimin e përfundimit të përfshirjes ushtarake të SHBA-së në Luftën e Vietnamit.

Por ai u sha nga shumë njerëz për bombardimin e Kamboxhias gjatë Luftës së Vietnamit që çoi në ngritjen e regjimit gjenocidal të “Khmer Rouge” dhe për mbështetjen e tij për një grusht shteti kundër një qeverie demokratike në Kili.

Në një vendim shumë të diskutueshëm, Kissinger ndau Çmimin Nobel të Paqes në vitin 1973 me homologun e tij vietnamez verior Le Duc Tho për marrëveshjet e paqes të Parisit të atij viti; duke përmendur mungesën e paqes aktuale në Vietnam, Tho nuk pranoi ta merrte çmimin, ndërsa dy anëtarë të komitetit të Nobelit dhanë dorëheqje në shenjë proteste për çmimin.

Kissinger ka lënë pas gruan e tij, Nancy, dy fëmijë nga martesa e tij e parë, Elizabeth dhe David, dhe pesë nipër e mbesa.

Ish-Presidenti Xhorxh W. Bush e kujtoi Kissingerin për "mençurinë, sharmin dhe humorin e tij".

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024