Dita ndërkombëtare e viktimave të luftës së armëve kimike
Lajme
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Konferenca e shteteve palë në Konventën e Armëve Kimike, në sesionin e saj të njëzet në vitin 2015, vendosi që një Ditë përkujtimore e viktimave të luftës së armëve kimike të mbahet më 30 nëntor të çdo viti.

Ky përkujtim ofron një mundësi për të bërë homazhe për viktimat e luftës kimike, si dhe për të riafirmuar angazhimin e Organizatës për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW) për eliminimin e kërcënimit të armëve kimike, duke promovuar kështu qëllimet e paqes, siguria dhe multilateralizmi.

Historia e përpjekjeve serioze për të arritur çarmatimin kimik që arriti kulmin në përfundimin e Konventës së Armëve Kimike filloi më shumë se një shekull më parë. Armët kimike u përdorën në një shkallë masive gjatë Luftës së Parë Botërore, duke rezultuar në më shumë se 100.000 viktima dhe një milion viktima.

Sidoqoftë, armët kimike nuk u përdorën në fushën e betejës në Evropë në Luftën e Dytë Botërore.

Pas Luftës së Dytë Botërore dhe me ardhjen e debatit bërthamor, disa vende gradualisht arritën të kuptonin se vlera margjinale e mbajtjes së armëve kimike në arsenalet e tyre ishte e kufizuar, ndërsa kërcënimi i paraqitur nga disponueshmëria dhe përhapja e armëve të tilla bëri një ndalimi i dëshirueshëm.

Miratuar në vitin 1993, Konventa për Armët Kimike hyri në fuqi më 29 prill 1997. Shtetet palë të kësaj konvente krijuan Organizatën për Ndalimin e Armëve Kimike (OPCW), e cila është përgjegjëse për monitorimin e ndalimit të prodhimit dhe përdorimit të armëve kimike, si dhe për kontrollin e shkatërrimit të rezervave kimike në mbarë botën.

Konferenca përbëhet nga përfaqësues të të gjitha shteteve anëtare të OPCW, secila prej të cilave ka një votë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024