Drake me flamur shqiptar, përmend Prishtinën
Magazina
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Këngëtari me famë botërore Drake ka publikuar videoklipin e këngës më të re, të shkëputur nga albumi “For All The Dogs”, në të cilën përmend Prishtinën.

Kënga “Polar Opposites” eksploron temat e konfuzionit, mospërputhjes dhe paqëndrueshmërisë emocionale të këngëtarit amerikan në një marrëdhënie romantike me një vajzë të quajtur Mariana. Ndërsa në vargje flitet edhe për propagandë, tensione edhe kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën.

Po ashtu, interesante është fakti se motivet e përdorura nga reperi amerikan në klipin e këngës, janë pikërisht xhaketa e kuqe me shqiponjën e zezë në shpinë. Ndërsa klipi publikohet në një moment tepër të veçantë për shqiptarët; Dita e Çlirimit të Shqipërisë.

Referenca për Prishtinën mund të tregojë dallime kulturore ose mosnjohje se si bëhen gjërat në atë vend, duke kontribuar më tej në tension.

“Ose është mesazhi yt që po e lexoj gabim; Ose thjesht veprimet tuaja janë mashtruese; Nuk e di se si i bëjnë gjërat në Prishtinë; E di që tensioni po rritet; Ka shumë njerëz të vdekur për mua që ende marrin frymë”, thotë mes të tjerash në vargjet e këngës reperi kanadez.

Nuk dihet se prej nga ka ardhur frymëzimi i këngëtarit për të përmendur Prishtinën në këngën e tij, por mund të jetë influencuar edhe nga këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Rita Ora, me të cilën ruan një miqësi prej kohësh. /tch

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024