OECD parashikon rritjen ekonomike të Greqisë këtë vit me 2.4 për qind
Biznes
Lexohet për: 4 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Ekonomia greke parashikohet të rritet me 2.4% këtë vit dhe 2% në 2024 duke u rritur përsëri në 2.4% në vitin 2025, tha OECD në një sondazh të saj ekonomik të publikuar sot.

Organizata me bazë në Paris tha se rikthimi i fortë ekonomik i Greqisë nga kriza COVID-19 po vihet në provë nga rritja e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve dhe ripërtëritja e pasigurisë globale.

Sondazhi tha se reformat e vazhdueshme të politikave gjatë viteve të fundit kanë qenë një faktor kyç pas rimëkëmbjes së fuqishme të vendit pas pandemisë dhe e kanë vënë ekonominë në një pozicion më të fortë për t'u përballur me erërat aktuale.

Bruto prodhimi vendor është rikthyer në nivelet e para pandemisë, e ndihmuar nga mbështetja efektive e qeverisë, një ringjallje në turizëm dhe eksporte, dhe besimi i përmirësuar i investitorëve dhe konsumatorëve.

Greqia paraqet kërkesë për pagesën e kredive në vlerë 1.85 miliardë euro nga Fondi i Rimëkëmbjes - KosovaPress

Rritja e punësimit ka qenë e fortë, duke krijuar mbi një çerek milion vende të reja pune që para fillimit të pandemisë, duke ulur normën e papunësisë në nivelin më të ulët 12-vjeçar prej 11.6%.

Për të mbështetur rimëkëmbjen, sondazhi rekomandon shpërndarjen më të mirë të shpenzimeve publike, forcimin e të ardhurave publike, përmirësimin e funksionimit të tregut të punës dhe vazhdimin e përpjekjeve për të krijuar një sektor më dinamik biznesi.

"Përgjigja e fuqishme dhe e synuar e politikës së Greqisë ndaj pandemisë COVID-19 siguroi një rimëkëmbje të fortë dhe të shpejtë. Plani i rimëkëmbjes "Greece 2.0" i qeverisë tashmë po hedh themelet e forta për aftësinë e Greqisë për të trajtuar sfidat e ardhshme," tha sekretari i përgjithshëm i OECD, Mathias Cormann, duke paraqitur sondazhin.

"Sigurimi i zbatimit të plotë të agjendës ambicioze të reformave dhe investimeve do të ndihmojë në përmirësimin e mëtejshëm të mundësive për bizneset dhe familjet dhe do të jetë thelbësore për ekonominë greke për të lundruar përpara erërave aktuale drejt një rruge të rritjes së qëndrueshme."

"Reformat strukturore janë çelësi i përparimit të vazhdueshëm ekonomik dhe social," thotë sondazhi, "pasi çmimet e larta të energjisë dhe të mallrave të tjera kryesore, veçanërisht që nga lufta e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës, po ngadalësojnë rimëkëmbjen e Greqisë”.

Inflacioni arriti kulmin në 12.1% në tetor 2022 - normat e tij më të larta në 25 vjet - që po dobëson kërkesën, po vonon investimet dhe po frenon fitimet e fundit në fuqinë blerëse për familjet.

Rritja e bruto prodhimit vendor pritet të zbutet nga 5.1% në 2022 në afërsisht 1% në 2023 dhe të rikuperohet në afrimin e 2% në 2024. Për të zbutur goditjen e inflacionit, qeveria ka zgjeruar subvencionet e çmimit të energjisë dhe karburantit.

Megjithatë, kjo ka vonuar kthimin e suficitit buxhetor primar në objektivin e saj afatmesëm prej 1.5% deri në 2% të bruto prodhimit vendor, që rëndon mbi Greqinë.

Pjesa e të rinjve në punë mbetet prapa vendeve të tjera të OECD, pavarësisht përmirësimeve të fundit. Reformat ligjore po përmirësojnë barazinë gjinore, por, në praktikë, dhe pavarësisht progresit, relativisht pak gra fitojnë të ardhura nga puna.

Greqia përfiton më pak se sa do të mundte nga aftësitë e fuqisë punëtore të saj të lindur jashtë, edhe pse punëdhënësit në një numër në rritje sektorësh raportojnë vështirësi në rritje për rekrutimin e stafit, vuri në dukje sondazhi.

Plani i reformës dhe investimeve i qeverisë 'Greece 2.0' për 2021-2026 synon të adresojë shumë nga sfidat ekonomike me të cilat përballet vendi, dhe gjithashtu parashtronte një sërë rekomandimesh për të ndihmuar në ruajtjen e rimëkëmbjes, rritjen e të ardhurave dhe të arrihet kalimi në një ekonomi me emetim neto zero. /ANA-MPA

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
4
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024