Bullgaria i bashkohet deklaratës për trefishimin e energjisë bërthamore
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Bullgaria i është bashkuar deklaratës për trefishimin e pjesës së energjisë bërthamore.

Deklarata nënvizon rolin e rëndësishëm të energjisë bërthamore në arritjen e neutralitetit të karbonit dhe vë në dukje rezultatet e analizës së Panelit Ndërqeveritar për Ndryshimet Klimatike, të cilat tregojnë se kapaciteti bërthamor global duhet të trefishohet ndërmjet viteve 2020 dhe 2050 në mënyrë që të kufizohet rritja e kapacitetit të Tokës. Temperatura mesatare e sipërfaqes deri në 1.5 gradë Celsius.

Deklarata është planifikuar të lansohet zyrtarisht në një ngjarje të veçantë në nivelin më të lartë me pjesëmarrjen e krerëve të shteteve ose delegacioneve të vendeve nënshkruese më 2 dhjetor 2023, në kuadër të COP 28 në Dubai.

Pjesëmarrësit në deklaratë angazhohen të ndërmarrin veprime në nivel kombëtar për të garantuar që termocentralet bërthamore të operohen me përgjegjësi dhe në përputhje me standardet më të larta të sigurisë, qëndrueshmërisë, sigurisë dhe mospërhapjes, dhe të mobilizojnë investimet në energjinë bërthamore, duke përfshirë inovacionet. mekanizmat e financimit.

Ekspertja: Bullgaria ofron kushte të mira për rritjen e pambukut, jetesë të mirë për fermerët - KosovaPress

Deklarata u bën thirrje gjithashtu institucioneve financiare ndërkombëtare të promovojnë përfshirjen e energjisë bërthamore në politikat e organizatave të tyre huadhënëse të energjisë.

Deklarata e propozuar për trefishimin e pjesës së energjisë bërthamore është në përputhje me politikën energjetike të Republikës së Bullgarisë dhe veprimet aktive të qeverisë bullgare për ndërtimin e njësive 7 dhe 8 të termocentralit bërthamor Kozloduy. /BTA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024