Dy vrasje tjera të grave në Itali
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Italia ka parë edhe dy femicide të tjera pasi dy gra dyshohet se u vranë nga burrat e tyre të martën.

Një grua 66-vjeçare me origjinë indiane thuhet se u rrah për vdekje nga burri i saj me një shkop kriketi në qytetin Emilia Romagna të Salsomaggiore Terme pranë Parmës dhe një grua 42-vjeçare dyshohet se u godit për vdekje nga burri i saj përpara njërit prej fëmijëve të tyre në Andria të Pulias.

Në rastin e parë, burri, gjithashtu me origjinë indiane, u kap nga një oficer policie karabinierësh jashtë detyrës, i cili ndërhyri pasi dëgjoi britmat e gruas.

Në rastin e dytë, burri thuhet se më pas thirri policinë dhe rrëfeu.

Femicidet e reja vijnë pas një sfondi të zemërimit dhe shqetësimit të vazhdueshëm publik për vrasjen brutale të 22-vjeçares Giulia Cecchettin nga ish-i dashuri i saj 21-vjeçar Filippo Turetta më 11 nëntor.

Vrasja e grave rrëmbeu titujt e mediave dhe çoi në një nivel të ri ndërgjegjësimi për nevojën për të trajtuar problemin e dhunës me bazë gjinore në Itali. /ANSA/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024