Fitorja e Ukrainës ndaj Rusisë është edhe në interes të NATO-s, thotë shefi i aleancës
Bota
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

“Është në interesin e Ukrainës dhe NATO-s që Kievi të triumfojë në luftën ndaj Rusisë,” tha të mërkurën shefi i aleancës.

“Pra, është e rëndësishme që solidariteti ynë me Ukrainën të mos demonstrohet vetëm me fjalë, por edhe me vepra”, tha Sekretari i Përgjithshëm Jens Stoltenberg në një konferencë të përbashkët shtypi me ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Bruksel.

Në konferencën e mbajtur përpara takimit të Këshillit NATO-Ukrainë dhe në margjinat e bisedimeve midis ministrave të jashtëm aleatë, Stoltenberg shprehu mirënjohjen e tij për vendet anëtare për mbështetjen e tyre për Kievin.

Ai gjithashtu vuri në dukje se takimi i këshillit do të përqëndrohet në më shumë ndihmë për Ukrainën.

"Sepse është në interesin e Ukrainës, por edhe në interesin tonë të sigurisë që Ukraina të triumfojë... si një komb sovran i pavarur në Evropë", shtoi Stoltenberg.

Ukraina po bëhet 'de facto' anëtare e NATO-s

Kuleba, nga ana tjetër, tha se Ukraina aktualisht ka "ushtrinë më të fortë dhe më të përgatitur për beteja në Evropë".

"Ne po rrisim ndërveprimin tonë me NATO-n. Ne po bëhemi pothuajse një ushtri de facto e NATO-s për sa i përket qasjeve tona të menaxhimit të kapaciteteve teknike dhe parimeve të drejtimit të një ushtrie", shtoi Kuleba. /Anadolu Agency/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024