Mbi 5 milionë gjermanë s’mund të përballojnë më ngrohjen e shtëpive të tyre
Biznes
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Vitin e kaluar, 5.5 milionë njerëz në Gjermani thanë se nuk ishin në gjendje të mbanin në mënyrë adekuate shtëpinë ose apartamentin e tyre të ngrohtë për arsye financiare, sipas një sondazhi të martën nga Enti Federal i Statistikave gjermane.

Kthyer në përqindje, situata prek 6.6% të popullsisë. Sipas Zyrës Federale të Statistikave, kjo shifër është dyfishuar në krahasim me vitin 2021.

Në vitin 2021, 3.3% e gjermanëve thanë se nuk ishin më në gjendje të ngrohnin shtëpitë e tyre për shkak të kostos.

Studimi përmend çmimet më të larta të energjisë në lidhje me luftën në Ukrainë si arsyen kryesore të rritjes.

Ata në familjet me një prind ishin veçanërisht të prekur me 14.1% që thanë se nuk ishin në gjendje të ngrohnin shtëpitë e tyre në mënyrë adekuate për shkak të mungesës së parave.

Mbi 15.000 kafene e restorante rrezikojnë mbylljen në Gjermani - KosovaPress

Njerëzit në familje me dy të rritur dhe të paktën tre fëmijë, 9.7%, dhe ata që jetojnë vetëm, 7.3%, gjithashtu u prekën më shpesh se mesatarja.

Me një përqindje të popullsisë prej 6.6%, Gjermania është nën mesataren e BE-së, sipas studimit.

Në BE vitin e kaluar, rreth 9.3% e popullsisë vlerësoi se nuk ishin financiarisht në gjendje t'i mbanin shtëpitë e tyre të ngrohta në mënyrë adekuate.

Përqindja gjithashtu u rrit në të gjithë BE-në krahasuar me vitin 2021, kur ishte 6.9%.

Në vitin 2022, njerëzit në Bullgari kishin më shumë gjasa të deklaronin se nuk ishin në gjendje të ngrohnin shtëpitë e tyre në mënyrë adekuate me 22.5% të prekur.

Ajo u pasua nga Qiproja greke me 19.2% dhe Greqia me 18.7%. Përqindja më e ulët ishte në Finlandë, 1.4%, Luksemburg, 2.1% dhe Slloveni, 2.6%. /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024