Franca do të ndalojë pirjen e duhanit në plazhe, parqe, pyje dhe pranë shkollave
Shëndetësi
Lexohet për: 3 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Franca do të ndalojë pirjen e duhanit në të gjitha plazhet e saj, si dhe në parqet publike, pyjet dhe shkollat ​​afër, pasi presidenti Emmanuel Macron u zotua të krijojë "gjeneratën e parë të jo-duhanpirësve" deri në vitin 2032, raporton Guardian.

“Që tani e tutje, zonat ku nuk pihet duhan do të jenë normë”, tha ministri francez i Shëndetësisë Aurélien Rousseau.

Janë gjithsej 7.200 zona aktuale pa duhan në Francë, duke përfshirë Nice në Rivierën franceze, e cila ishte e para që vendosi një ndalim të pirjes së duhanit në plazh në 2012 me miratimin e Ligës Franceze të Kancerit.

Por qeveria tha se qeveria qendrore do të vendosë një ndalim mbarëkombëtar në vend që autoritetet lokale individuale të vendosin për zonat pa duhan.

"Ne tani po zhvendosim përgjegjësinë dhe po vendosim një parim që do të bëhet një rregull," tha Rousseau.

Australia do të ndalojë importet e cigareve elektronike nga janari - KosovaPress

Taksat për cigaret gjithashtu do të rriten, me një paketë prej 20 cigaresh, tani me çmim rreth 11 euro, duke u rritur në 12 euro deri në 2025 dhe 13 euro në vitin 2026.

Qeveria gjithashtu dëshiron të ndalojë cigaret elektronike për një përdorim, për të cilat Rousseau tha se janë veçanërisht të njohura në mesin e të rinjve dhe kanë një ndikim të madh në shëndet dhe mjedis.

Pasi pirja e duhanit u ndalua në baret dhe restorantet franceze në vitin 2008, sondazhet treguan se publiku francez e miraton vendimin.

Duhani shkakton 75.000 vdekje të shmangshme në Francë çdo vit, dhe policia franceze po merret me atë që qeveria e ka quajtur një "shpërthim" të cigareve kontrabandë.

Emmanuel Grégoire, nënkryetari i krahut të majtë të Parisit, tha se kryeqyteti kishte qenë përpara qeverisë në instalimin e qindra zonave pa tym në të gjithë qytetin, duke përfshirë këndet e lojërave publike dhe zonat pranë shkollave, kopshteve dhe qendrave sportive.

Shumë qytete në Francë kanë caktuar tashmë zona ku ndalohet duhani në plazhet e tyre

Dhjetëra qytete në Francë kanë caktuar zona plazhi ku nuk pihet duhan vitet e fundit, duke përfshirë Saint-Laurent-du-Var në Cote d'Azur, si dhe Saint-Malo dhe Biarritz.

Ekziston gjithashtu një shqetësim në rritje për ndikimin mjedisor të bishtave të cigareve të mbetura në plazhe, i cili është problemi i dytë më i madh i mbeturinave pas shisheve plastike në zonat bregdetare.

Në Kanë, e cila ka ndaluar pirjen e duhanit në dy pjesë të vogla të plazheve të saj, kryebashkiaku i krahut të djathtë David Lisnard vuri në dyshim ndalimin e qeverisë për pirjen e duhanit në plazh.

"Shumë do të duartrokasin, por jo unë. Mendoj se tashmë ka mjaft kufizime për liritë. Kush do të kujdeset që ndalimi të respektohet? Mund të bjerë në duart e kryetarit të bashkisë", ka shkruar Lisnard në rrjetin social X.

Autoriteti i shëndetit publik tha se kishte pothuajse 12 milionë duhanpirës çdo ditë në Francë vitin e kaluar. Pothuajse 32 për qind e njerëzve të moshës 18 deri në 75-vjeç thanë se pinë duhan dhe 25 për qind thanë se pinë duhan çdo ditë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024