Gazi toksik rrezikon miliona në Lindjen e Mesme, tregon një hulumtim i ri
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Ndotësit toksikë të lëshuar gjatë ndezjes së gazit po rrezikojnë miliona më shumë njerëz sesa mendohej më parë, sugjeron një hetim i BBC.

Kjo po ndodh në të gjithë Gjirin, duke përfshirë nga Emiratet e Bashkuara Arabe mikpritësit e COP28.

Hulumtimi i ri sugjeron se ndotja po përhapet qindra milje, duke përkeqësuar cilësinë e ajrit në të gjithë rajonin.

Emiratet e Bashkuara Arabe ndaluan ndezjen rutinë 20 vjet më parë, por imazhet satelitore tregojnë se ajo po vazhdon, pavarësisht nga pasojat e mundshme shëndetësore për banorët e saj dhe ata në vendet fqinje.

Analiza për BBC Arabia tregon se gazrat tani po përhapen qindra kilometra në të gjithë rajonin.

Kompanitë e naftës, duke përfshirë BP dhe Shell, të cilat janë përgjegjëse ose pjesërisht përgjegjëse për vendet ku ka ndodhur ndotja, thanë se po punonin për të reduktuar këtë.

Të hënën, BBC News zbuloi dokumente që tregonin se si Emiratet e Bashkuara Arabe kishin planifikuar të përdornin rolin e tyre si mikpritëse e bisedimeve të OKB-së për klimën, si një mundësi për të arritur marrëveshjet e naftës dhe gazit. David R. Boyd, raportuesi special i OKB-së për të drejtat e njeriut dhe mjedisin tha se gjetjet e BBC ishin shumë shqetësuese.

“Kompanitë e mëdha të naftës dhe shtetet në Lindjen e Mesme po shkelin të drejtat e njeriut të miliona njerëzve duke dështuar në trajtimin e ndotjes së ajrit nga lëndët djegëse fosile”, tha ai. /BBC

Australia do të ndalojë importet e cigareve elektronike nga janari - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024