Piantedosi: Marrëveshja për emigrantët nga Tirana mund të jetë model për të tjerët
Rajoni
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Marrëveshja e Italisë me Shqipërinë për menaxhimin e mijëra emigrantëve të kapur nga anijet e marinës në qendrat e para-largimit nën juridiksionin italian, në vendin ballkanik, mund të jetë një model për vendet e tjera, tha sot ministri i Punëve të Brendshme Matteo Piantedosi në margjinat e konferencës për Aleancën Globale kundër Trafikimit në Bruksel, ku marrin pjesë 57 vende.

Sipas Memorandumit të Mirëkuptimit, të nënshkruar nga kryeministrat Giorgia Meloni dhe Edi Rama në fillim të këtij muaji, dy qendrat që do të ngrihen do të jenë në gjendje të menaxhojnë deri në 36.000 emigrantë në vit të cilët janë shpëtuar nga anijet detare, rojet bregdetare dhe policore italiane dhe të cilët nuk përfshijnë të moshuarit, të pambrojturit, fëmijët apo gratë shtatzëna.

“Që memorandumi me Shqipërinë mund të jetë model edhe për vendet e tjera nuk është diçka që po e them shprehimisht, por e kam dëgjuar të thuhet këtu, edhe në diskutimet joformale që po bëj me kolegët, me anëtarët e një forumi si ky. Ka një vëmendje të madhe ndaj nismës së Italisë, ka interes të madh pikërisht në logjikën që mund të jetë model”, tha Piantedosi. /ANSA

Meloni: Parlamenti do të shprehet mbi marrëveshjen për migrantët me Shqipërinë - KosovaPress

​Qeveria shqiptare çon për ratifikim në Kuvend marrëveshjen me Italinë për migrantët - KosovaPress

.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024