Prekazi vend i shenjtë, duhet vizituar nga të gjithë shqiptarët
Tema
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Me rastin e 28 Nëntorit, Ditës së Flamurit dhe ditëlindjes së komandantit legjendar, Adem Jashari, përveç personaliteteve politike, shumë qytetarë nga vende të ndryshme brenda dhe jashtë Kosovës, kanë vizituar varrezat në Kompleksin Memorial “Adem Jashari”.

Në ditën e flamurit dhe 111 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, ata bëjnë thirrje që “shqiptarët të jenë unik dhe më të bashkuar se kurrë”.

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Brahim Xhaka, derisa vizitoi varrezat e familjes Jashari, përmes KosovaPress, u bëri thirrje të gjithë shqiptarëve që të jenë unik dhe të bashkuar për të ecur përpara çështjet madhore për Kosovën.

Xhaka tha se këto varreza janë inspirim dhe përcjellin mesazh të forta se për çka ka flijuar familja Jashari.

Ndërkaq, Florin Ndreshaj tha se në ditën e 28 nëntorit, të gjitha rrugët të shpien në Prekaz, derisa uroi që 28 nëntori i tretë të festohet nga të gjithë shqiptarët në një shtet.

Ndërsa, Helidon Gramshi nga Tirana, tregoi se sot për herë të parë vizitoi Prekazin, për çka tha se ndjen emocione të forta dhe të veçanta.

Gramshi shtoi se kanë ardhur bashkë si grup se do të organizojnë një maratonë, derisa vlerësoi se Prekazi është një vend që duhet vizituar nga gjithë shqiptarët.

Po ashtu, edhe një vizitore tjetër nga Tirana, Ganimete Thaçi, që mban emrin e heroinës Ganimete Tërbeshi, tha se po viziton Prekazin “për t’i dhënë zë figurës së Tërbeshit, ashtu siç dha jetën familja Jashari, në kohën kur ishte më shumë se kurrë e nevojshme për vendin”.

Ndryshe, 28 nëntori shënon tri data të rëndësishme për shqiptarët, përveç shpalljes së Shqipërisë si shtet i pavarur, në këtë datë lindi heroi i Kosovës, Adem Jashari, si dhe u bë dalja e parë në skenë e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK).

A do te jetë qeveria e ardhshme VV-PDK?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
142
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024