Tahiri kritikon Kurtin: Asociacioni me kompetenca paralele me nivelin qendror
Lajme
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Partia Demokratike e Kosovës dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës kanë kritikuar kryeministrin Albin Kurti, në lidhje dialogun me Serbinë dhe draftin e statutit të Asociacionit të komunave me shumicë serbe, të propozuar nga emisarët euro-amerikanë më 21 tetor. Sipas PDK-së, ky lloj Asociacioni do të ketë kompetenca paralele me nivelin qendror, pasi do të ketë pushtet vendimmarrës. Në anën tjetër, nga partia në pushtet, Lëvizja Vetëvendosje, thonë se sfidat më të mëdha në dialog janë mosvullneti i Serbisë për të zbatuar marrëveshjen e Brukselit dhe të Ohrit.

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se Kurti ka bërë kapërcim të madh politik duke pranuar një Asociacion të dëmshëm për Kosovën.

Ai tha se në bazë të draftit të Asociacionit të publikuar nga ish kryeinspektori i AKI-së, Burim Ramadani, i cili nuk është mohuar dhe as pohuar nga zyrtarët qeveritar, krijohet një pushtet paralele që i merr pushtet nivelit lokal.

Kritik në lidhje me këtë çështje u shfaq edhe shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri, i cili tha se kryeministri Kurti po tenton vetëm të blej kohë dhe mos të krijojë asnjë zgjidhje.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024