​Projektligji për fondin sovran, opozita paralajmëron dërgimin në Kushtetuese
Lajme
Lexohet për: 2 min.
2 muaj më parë
Linku u kopjua

Kuvendi i Kosovës do të mbajë tri seanca plenare gjatë kësaj jave. Deputetët do të diskutojnë paraditen e së enjtes për raportin e progresit, kurse pasdite në një seancë të veçantë do të hidhen në votim disa marrëveshje ndërkombëtare dhe Projektligji për fondin sovran. Ndërkaq, të premten do të mbahet seancë e veçantë me pyetjet parlamentare të deputetëve karshi kabinetit qeveritar. Në lidhje me Projektligjin për fondin sovran, dy partitë opozitare, PDK dhe AAK e kualifikuan si të dëmshëm për vendin dhe antikushtetues.

Pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit të hënën, deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Armend Muja, theksoi nevojën e miratimit të marrëveshjeve ndërkombëtare dhe Projektligjit për fondin sovran.

Lajmi i plotë në sistemin me parapagim...

Mirëpo, shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, tha se Projektligji për fondin sovran është i padobishëm dhe që nuk mundet të akomodohen brenda sistemit kushtetues.

Ai paralajmëroi se nëse miratohet në lexim të dytë të enjten do ta dërgojnë në Gjykatën Kushtetuese.

Kundërshtimin ndaj këtij projektligji e shprehu edhe shefi i Grupit Parlamentar të AAK-së, Besnik Tahiri.

Krahas kësaj, ai kërkoi nga qeveria që të mbështesë më shumë kategoritë e dala nga lufta./KosovaPress/ 

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024