Dhëndri tajlandez vret katër persona në dasmë, përfshirë nusen
Lajme
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Një para-atlet dhe ish-ushtar tajlandez qëlloi nusen e tij dhe tre të tjerë përpara se të vriste veten në ditën e dasmës, tha policia për BBC.

Chaturong Suksuk, 29 vjeç dhe Kanchana Pachunthuek, 44 vjeç, u martuan të shtunën në Tajlandën verilindore.

Sipas raportimeve, ai u largua befas nga dasma dhe u kthye me armë, duke qëlluar gruan e tij, nënën e saj 62-vjeçare dhe motrën 38-vjeçare.

Plumbat kanë goditur edhe dy të ftuar, të cilët janë dërguar në spital. Njëri prej tyre vdiq.

Policia tha për BBC Chaturong "ishte mjaft i dehur në atë kohë", por motivi i tij mbetet i paqartë. Ai kishte blerë armën dhe municionet legalisht vitin e kaluar, shtuan ata.

Mediat tajlandeze, duke cituar atë që të ftuarit në festë i thanë policisë, thanë se çifti pati një debat gjatë festës. Ai gjithashtu raportoi se Chaturong ishte ndjerë i pasigurt për hendekun e moshës midis tij dhe Kanchana.

Por policia tha se ky ishte ende spekulim, duke shtuar se ata kishin mbledhur prova dhe pritej që të mbyllnin çështjen "së shpejti".

Chaturong dhe Kanchana kishin jetuar së bashku për tre vjet para se të martoheshin, sipas mediave tajlandeze.

Chaturong kishte fituar një medalje argjendi në not në Lojërat Asean Para në Indonezi vitin e kaluar. Ai gjithashtu besohej të ishte në listën e atletëve që konkurrojnë në Lojërat Botërore të Sportit të Aftësive në Tajlandë muajin e ardhshëm.

Ai kishte humbur këmbën e djathtë ndërsa ishte në detyrë me forcën paraushtarake të këmbësorisë së lehtë, e cila patrullon kufijtë e Tajlandës.

Ndërsa të shtënat masive janë të rralla, posedimi i armëve është i zakonshëm në Tajlandë.

Muajin e kaluar, tre persona u vranë nga të shtënat në një qendër luksoze në Bangkok. Dhe tetorin e kaluar, një ish-polic vrau 37 fëmijë në një sulm me armë dhe thikë në një çerdhe në veri-lindje të Tajlandës.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024