Bie çmimi i naftës
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës ranë të hënën pasi raportet për mosmarrëveshjet midis anëtarëve të OPEC + mbi kuotat e tyre të prodhimit vitin e ardhshëm rritën pasiguritë e ofertës mes pritjeve më të larta të kërkesës gjatë tremujorit të parë të vitit 2024.

Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 79,81 dollarë për fuçi në orën 9:56 të mëngjesit me orën lokale (0656 GMT), një rënie prej 0,83% nga çmimi i mbylljes prej 80,48 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare të premten.

Standardi amerikan, West Texas Intermediate (WTI), tregtohej në të njëjtën kohë me 74,90 dollarë për fuçi, 0,84% më pak nga mbyllja e së premtes me 75,54 dollarë për fuçi.

Nafta Brent ra nën çmimin bazë të Arabisë Saudite prej 80 dollarë për fuçi, duke rritur mundësinë e një ndryshimi të reduktimeve aktuale të prodhimit ose një rritje të mëtejshme në këto nivele, shkruan Anadolu Agency, transmeton KosovaPress.

Arabia Saudite ka imponuar një ulje të prodhimit prej rreth 1.5 milion fuçi në ditë (bpd) që do të vazhdojë deri në fund të vitit, në krye të kontributit të saj në uljen e përbashkët të grupit prej 2 milion fuçi në ditë për t'u zgjatur deri në fund të vitit 2024.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024