Shikoni mesazhin që nuk u shfaq në TV gjatë derbit City - Liverpool
Sport
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Manchester City dhe Liverpool luajtën 1:1 në derbin e xhiros së 13-të të Premier Ligës.

Siç u njoftua, tifozët e Everton organizuan që një aeroplan të fluturonte gjatë pjesës së dytë. Ai po tërhiqte një pankartë pas tij ku shkruhej "Premier League = Korrupsion. #UTFT #EFC". Mediat angleze shkruajnë se Sky Sports, televizioni që ka transmetuar ndeshjen, nuk e ka shfaqur avionin në transmetim.

Kujtojmë, tifozët e Evertonit protestuan në këtë mënyrë kundër drejtimit të ligës së parë të futbollit anglez, pasi klubit të tyre iu hoqën dhjetë pikë për shkelje të Fair Play-t financiar. Klubi kështu ra nga një situatë komode në mesin e tabelës në vendin e parafundit, pra në luftën për mbijetesë.

Everton pret Manchester United në Goodison Park sot në orën 17:30. Duke qenë se ndeshja do të luhet në errësirë, avioni nuk mund të fluturonte mbi stadiumin e tyre sepse askush nuk do ta shihte. Prandaj vendosën ta dërgojnë në derbi.

Përveç kësaj, tifozët e Evertonit shtypën 38.000 letra me logon e Premier Ligës dhe mesazhin "I korruptuar!" të cilën do ta ngrenë në stadium gjatë takimit me United dhe kërkuan nga tifozët e ftuar që t'i ndihmojnë dhe të ngrenë edhe mesazhin. Ai gjithashtu pritet të mbulojë himnin e Premier Ligës.

Tifozët mblodhën 40 mijë funte për veprimet e tyre dhe TalkSport shkruan se protestat do të vazhdojnë në raundin tjetër, jo vetëm këtë fundjavë.

Everton është i vetmi klub që dënohet me heqjen e pikëve, ndërsa Chelsea dhe Manchester City, të cilët kanë shkelur më shumë se 100 rregulla të “fair-play”, deri më tani janë ndëshkuar vetëm financiarisht.

https://twitter.com/i/status/1728410591772254566
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024