Hiqet ndalesa, avionët shtetërorë rusë mund të zbresin në Shkup
Lajme
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Qeveria e Maqedonisë së Veriut hoqi ndalimin e fluturimeve dhe uljeve të avionëve shtetërorë rusë mbi dhe në vend. Kjo është vendosur në seancën e sotme. Seanca u mbajt në formatin online në orët e paradites.

Kjo do të thotë se nuk ka asnjë pengesë formale që një aeroplan, në pronësi të shtetit rus, të ulet në një nga aeroportet në Maqedoni. Vendimi, ose më mirë ndryshimet në masat aktuale kufizuese për Federatën Ruse të miratuara pas agresionit të Ukrainës, vjen në prag të Këshillit Ministror të OSBE-së, i cili duhet të mbahet nga 29 nëntori deri më 1 dhjetor në Shkup.

Deri më tani nuk ka asnjë konfirmim se kjo nënkupton ardhjen e shefit të diplomacisë ruse, Sergej Lavrov, në takimin ministror të OSBE-së./Tv Globi/

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024