Bullgarët fitojnë tri medalje të tjera të arta në botërorin e kikboksit
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kikboksierët bullgarë fituan tri medalje të tjera të arta në kampionatin botëror në qytetin portugez Albufeira të shtunën.

Shtatëmbëdhjetëvjeçarja Kalina Bojaxhieva u bë bullgarja e parë që fitoi tri medalje ari në të njëjtin kampionat. Ajo fitoi medaljen e artë pasi mposhti Stasa Lipnik të Sllovenisë në kategorinë mbi 70 kg.

Kapitenia e Kombëtares së Bullgarisë, Kristina Nikolova, u tregua një luftëtare e klasës botërore pasi fitoi medaljen nën 50 kg, pasi mposhti Duygu Turan të Turqisë, e cila është tri herë kampione bote dhe katër herë kampione evropiane.

Ivan Krastanov u bë kampion bote në kategorinë deri në 79 kg, pasi eliminoi polakun Armin Wilczewski. Bullgari fitoi titullin pasi arbitri e ndërpreu ndeshjen pasi kikboksieri polak pësoi një thyerje të hundës.

Anelia Todorova fitoi medaljen e argjendtë në kategorinë nën 55 kg pasi humbi në finale nga kroatja Lucia Regvat.

Ky është kampionati më i suksesshëm për kikboksierët bullgarë deri më tani, të cilët kanë fituar gjithsej gjashtë medalje ari, tri argjendi dhe dhjetë bronzi. /BTA

Ekspertja: Bullgaria ofron kushte të mira për rritjen e pambukut, jetesë të mirë për fermerët - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024