Anija e miliarderit izraelit sulmohet me dron në Oqeanin Indian
Bota
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Anija e kontejnerëve CMA CGM Symi në pronësi të një miliarderi izraelit u sulmua nga një dron në Oqeanin Indian, tha një zyrtar ushtarak amerikan.

Zhvillimi vjen pasi anijet bëhen gjithnjë e më shumë në shënjestër në luftën javore që kërcënon të shndërrohet në një konflikt më të gjerë rajonal, megjithëse një armëpushim i ka ndalur luftimet dhe Hamasi po shkëmben pengjet me të burgosurit palestinezë të mbajtur nga Izraeli.

Një zyrtar i mbrojtjes, i cili foli në kushte anonimiteti, thotë se anija me flamur malteze dyshohet të jetë shënjestruar nga droni Shahed-136. Droni shpërtheu, duke shkaktuar dëme në anije, por duke mos dëmtuar asnjë nga ekuipazhi i saj.

“Ne vazhdojmë të monitorojmë nga afër situatën”, tha zyrtari. Ai nuk pranoi të shpjegonte pse ushtria amerikane besonte se Irani qëndronte pas sulmit.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024