Zbulohet një rreze kozmike jashtëzakonisht e fuqishme: "Po vjen nga hapësira boshe, çfarë po ndodh?"
Bota
Lexohet për: 3 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Shkencëtarët në një observator të rrezeve kozmike në shkretëtirën e SHBA-së "kapën" një grimcë jashtëzakonisht të rrallë të energjisë ultra të lartë që na arriti nga një galaktikë tjetër ose, edhe më e çuditshme, nga hapësira boshe ndërgalaktike. Kjo grimcë nënatomike, e padukshme për syrin e lirë, posedon një sasi të madhe energjie. Forca e goditjes së saj mund të krahasohet me një tullë që bie në gishtin e këmbës, shkruan CNN.

Ekspertët thonë se fuqia e saj rivalizon rrezen më të fuqishme të vëzhguar ndonjëherë, të ashtuquajturën grimca "Oh-My-God" e zbuluar në vitin 1991.

Rrezet kozmike janë grimca të ngarkuara që udhëtojnë nëpër hapësirë, duke goditur vazhdimisht Tokën. Rrezet kozmike me energji të ulët mund të vijnë nga Dielli, ndërsa ato me energji jashtëzakonisht të larta mendohet se vijnë nga galaktika të tjera dhe burime ekstragalaktike.

"Nëse e zgjat dorën, një rreze kozmike do të kalojë nëpër pëllëmbën tënde çdo sekondë. Por do të jenë grimca me energji të ulët. Sa për rrezet kozmike me energji të vërtetë të lartë, ato janë shumë të rralla. Mund të themi se shfaqet një grimcë e tillë çdo njëqind vjet për kilometër katror. Nuk do të kalojë kurrë nga dora juaj”, tha fizikani John Matthews nga Universiteti i Jutës në SHBA.

Shkencëtarët ende nuk e dinë origjinën e këtyre rrezeve të fuqishme kozmike. Ata supozojnë se janë të lidhur me fenomenet më energjike në univers si vrimat e zeza, shpërthimet e rrezeve gama dhe bërthamat aktive galaktike. Por rrezet më të fuqishme kozmike të zbuluara deri më tani duket se vijnë nga hapësirat boshe të hapësirës - ku nuk ka ngjarje të dhunshme qiellore.

"Rrezet kozmike me energji ultra të lartë kanë dhjetëra miliona herë më shumë energji se çdo përshpejtues i grimcave. Për krijimin e tyre nevojitet një zonë me fusha magnetike shumë të larta, si LHC i madh. Nuk ka shumë burime të tilla, dhe grimcat shpërndahen në universin e madh, kështu që shanset që dikush të godasë Tokën janë shumë të vogla”, shpjegoi fizikani Glennys Farrar nga Universiteti i Nju Jorkut.

"Nëse shikoni dy rrezet më të fuqishme kozmike të zbuluara deri më tani - atë që sapo gjetëm dhe grimcën "Oh-My-God" - ato nuk tregojnë ndonjë burim. Astronomët nuk mund t'i lidhin ato me ndonjë të madh apo Ngjarje e dhunshme. Ata vijnë nga rajone që duken si hapësirë ​​boshe. Si një boshllëk. Pra, çfarë dreqin po ndodh?", tha Matthews.

Zbulohet një lloj i ri dinozauri: “Ishin të shpejtë, vrapuan në dunat e lashta” - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024