Pagat në Kroaci janë rritur me 144 euro në një vit
Biznes
Lexohet për: 5 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Paga mesatare neto e paguar për muajin shtator të këtij viti në Kroaci ishte 1.156 euro ose 144 euro më shumë se shtatori 2022 dhe duke qenë se norma e inflacionit në shtator ishte 6.7 për qind në bazë vjetore, paga mesatare neto është shtatë për qind më e lartë në shtator.

Rritja e pagave është pasojë e inflacionit, por edhe e mungesës së punëtorëve, që nga ana tjetër është pasojë e emigrimit, ndaj punëdhënësit duhet të rrisin pagat për të mbajtur punëtorët, theksojnë analistët ekonomikë.

Pagat kanë shënuar rritje të vazhdueshme që nga fillimi i vitit dhe në krahasim me shtatorin e vitit të kaluar janë mesatarisht më të larta për 226 euro dhe paga mesatare bruto ishte 1.596 euro.

Sipas analizës së Institutit të Vjenës për Studime Ekonomike Ndërkombëtare, për sa i përket pagës mesatare bruto në tremujorin e parë të këtij viti, Kroacia doli në vendin e tretë në mesin e anëtarëve të rinj të BE-së dhe vetëm sllovenët e çekët kanë paga mesatare më të larta, ndërkohë që jemi në “garë të vdekur” me polakët.

Greqia paraqet kërkesë për pagesën e kredive në vlerë 1.85 miliardë euro nga Fondi i Rimëkëmbjes - KosovaPress

Megjithatë, sindikatat vërejnë se tabloja idilike e Kroacisë përfundon pikërisht kur merret parasysh paga neto dhe jo bruto.

Më shumë se 820 mijë persona ose gjysma e numrit të përgjithshëm të të punësuarve, marrin pagë në rangun nga paga minimale, e cila është 560 euro, deri në pagën mesatare, e cila tani është 998 euro.

Në të njëjtën kohë, sindikatat kujtojnë inflacionin, i cili është ndër më të lartët në eurozonë, menjëherë pas Sllovakisë, dhe veçanërisht rritjen e çmimeve të ushqimeve, të cilat po rriten prej një viti dhe kanë “ngrënë” një pjesë të mirë të të ardhurave të disponueshme të popullsisë.

Nga ana tjetër, analistët ekonomikë paralajmërojnë se Kroacia mund të gjendet në një spirale inflacioni: për shkak të rritjes së pagave, çmimet rriten, gjë që kërkon paga më të larta e kështu me radhë pafundësisht.

Ky është pensioni më i ulët që mund të merrni në Gjermani - KosovaPress

Ndërsa paga mesatare në Kroaci është 1.156 euro, kroatët duan të paktën 1.335 euro nga punëdhënësit, sipas një sondazhi të portalit “Puna ime”, ku paga është kriteri kryesor për zgjedhjen e një pune, ndërsa marrëdhëniet ndërpersonale në vendin e dytë dhe orari i punës në vendin e tretë kur zgjedh një vend pune.

Sipas atij sondazhi, rreth 68 për qind e të anketuarve synojnë të ndryshojnë vendin e punës vitin e ardhshëm.

Edhe pse ka gjithnjë e më pak punëtorë në Kroaci dhe punëdhënësit e kanë gjithnjë e më të vështirë të gjejnë një fuqi punëtore, është interesante që më shumë se gjysma e të anketuarve (56 për qind) deklarojnë se nuk marrin përgjigje nga punëdhënësit për aplikimin e tyre për punë - ata kurrë ose rrallë marrin reagime për shpalljen e tyre të punës për aplikim.

Sipas pagës minimale bruto, e cila në Kroaci është 700 euro dhe neto 560 euro, Kroacia është në mes të renditjes së anëtarëve të rinj, në tranzicion të BE-së: Sllovenia, Lituania, Polonia, Republika Çeke dhe Estonia kanë një pagë minimale bruto më e lartë se Kroacia, Sllovakia ka të njëjtën bruto Kroacia ka të njëjtën pagë minimale, ndërsa Hungaria, Letonia, Rumania dhe Bullgaria kanë një pagë më të ulët.

Fondi Sovran, Oda Amerikane paralajmëron për sfidat dhe propozon alternativa për ekonomi - KosovaPress

Në të njëjtën kohë, analistët theksojnë se paga neto kroate përbën vetëm 47 për qind të pagës mesatare bruto, si në Poloni, ndërsa në Slloveni është 61 për qind.

Paga mesatare neto më e lartë për muajin shtator të këtij viti është paguar në industrinë e transportit ajror - 1.857 euro, ndërsa më e ulëta në prodhimin e veshjeve - 754 euro. Paga mesatare mujore bruto më e lartë për punonjës ka pasur në transportin ajror - 2692 euro, ndërsa më e ulëta në prodhimin e veshjeve - 987 euro.

Në shtator ka pasur mesatarisht 167 orë me pagesë, që është 8.7 për qind më pak se në gusht të këtij viti.

Numri më i madh i orëve të paguara ishte në transportin ujor dhe aktivitetet e shërbimeve ndihmëse në miniera (175), dhe më së paku në aktivitetet e mirëqenies sociale pa akomodim (143).

Paga mesatare mujore neto për orë në shtator ishte 6.75 euro, që është 18.8 për qind më shumë se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar, raportojnë mediat kroate.

Biden nënshkruan projektligjin që parandalon mbylljen e qeverisë - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024