Ky është pensioni më i ulët që mund të merrni në Gjermani
Biznes
Lexohet për: 2 min.
5 muaj më parë
Linku u kopjua

Varfëria në pleqëri është një problem i madh në Gjermani. Ekspertët e Sigurimeve Pensionale Gjermane (DRV) kanë llogaritur se pensioni më i ulët që dikush mund të marrë në Gjermani është 563 euro në muaj.

Çdo pension është i ndryshëm dhe shuma e shumës mujore është individuale. Sigurimi Gjerman i Pensionit (DRV) e llogarit atë nga vlera të ndryshme.

Formula e pensionit rezulton nga shumëzimi i pikëve të fituara, faktori i qasjes dhe lloji i pensionit dhe vlera aktuale e pensionit.

Pikët e pagës llogariten çdo vit duke krahasuar të ardhurat me të ardhurat mesatare të të gjithë personave të siguruar. Nëse fitimet përputhen saktësisht me fitimet mesatare në vitin përkatës, kjo rezulton në një pikë pagash. Andaj, merret parasysh edhe koha e shpenzuar për rritjen e fëmijëve (deri në moshën 10-vjeç) ose për t'u kujdesur për të afërmit.

Ministria e Financave, viziton kaq pensionistë në shtëpitë e tyre - KosovaPress

Gjithashtu kujdeset se kur dhe kush do të dalë në pension. Nëse del në pension para kohe, ka zbritje. Ata që presin më gjatë mund të marrin tarifa shtesë.

Nëse dilni në pension saktësisht në kohën e caktuar, faktori i daljes në pension është 1.0 - dhe nuk ka zbritje ose tarifa shtesë. Pensioni i pleqërisë ka koeficientin e llojit të pensionit 1.0, ndërsa pensioni për jetimët 0.2. Vlera aktuale e pensionit është 37.60 euro për Gjermaninë Perëndimore dhe 37.60 për Gjermaninë Lindore.

Qeveria e Shqipërisë miraton indeksimin e pensioneve në masën 8.6 për qind - KosovaPress

Por sa, ose më saktë sa pak do të duhej të merrte çdo muaj një pensionist në rastin më të keq? Portali i internetit “Finanztip” ka llogaritur: “Në rastin më të keq do të merrni 563 euro në muaj”.

“Finanztip” e ilustron këtë “skenar më të keq të mundshëm” me një shembull: Një grua nuk ka punuar kurrë në jetën e saj dhe ka qenë e martuar me një sipërmarrës të pavarur.

Gjatë procesit të divorcit dolën në dritë një mal me borxhe dhe gruaja nuk mori asnjë pikë pensioni për shkak të vetëpunësimit. Prandaj, një grua nuk ka të drejtë as për pension ligjor, as për pension bazë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024