Dy tërmete të forta goditën lindjen e Turqisë
Bota
Lexohet për: 1 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryesia e Menaxhimit të Fatkeqësive dhe Emergjencave AFAD e Turqisë njoftoi se një tërmet me magnitudë 5.2 ballë të shkallës Rihter goditi qarkun Battalgazi në lindje të vendit, në qytetin Malatya. Ky tërmet u pasua menjëherë nga një tjetër tërmet prej 4.7 ballësh.

“Një tërmet me magnitudë 5.2 ka ndodhur në rrethin Battalgazi të provincës Malatya në orën 17:46. Po ndjekim zhvillimin e ngjarjes”, njofton AFAD.

Tërmet në Itali - KosovaPress

Tërmeti i dytë, më i fortë pasoi vetëm tre minuta më vonë, në orën 17:49 me kohë lokale.

Kryetari i bashkisë së Malatya, Selahattin Gurkan, tha se ende nuk ka raportime për dëme.

Kujtojmë se një sërë tërmetesh shkatërruese goditën këtë rajon në shkurt të këtij viti, kur mijëra njerëz humbën jetën dhe miliona mbetën të pastrehë.

https://twitter.com/i/status/1727707828566282281
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024