BTA dhe Shoqata Bullgare e Librit nënshkruan marrëveshjen e partneritetit
Ballkani
Lexohet për: 2 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Agjencia Bullgare e Lajmeve (BTA) nënshkroi një marrëveshje partneriteti me Shoqatën Bullgare të Librit (BBA) në Klubin Kombëtar të Shtypit sot në Sofje. Dokumenti u nënshkrua nga drejtori i përgjithshëm i BTA Kiril Valchev dhe kryetarja e Komitetit Drejtues të BBA Desislava Alexieva.

Valchev tha se BTA do të ketë klubin e saj kombëtar të shtypit në Panairin e Librit.

“Ky do të jetë klubi i parë kombëtar i shtypit BTA i lëvizshëm sepse vendndodhja e tij do të ndryshojë në varësi të vendit ku do të zhvillohet Panairi i Librit. Kjo është në përputhje me idenë e leximit sepse ju mundëson të lëvizni nga një vend në tjetrin”, shtoi ai.

Aleksieva theksoi se ky partneritet është strategjik për BBA dhe tha se BTA është një burim i besueshëm informacioni.

“Arsimimi mediatik nuk ka të bëjë vetëm me aftësinë për të lexuar dhe shkruar. Ka të bëjë me aftësinë për të kuptuar tekstet mediatike”, tha Aleksieva.

Edicioni i 50-të i Panairit Ndërkombëtar të Librit në Sofje do të zhvillohet nën moton "Ne krijojmë histori. Ne krijojmë histori". Hapja është më 5 dhjetor dhe forumi vazhdon deri më 10 dhjetor.

Edicioni i 11-të i Festivalit Ndërkombëtar Letrar të Sofjes po zhvillohet gjithashtu nga 5-10 dhjetor. Një nga pikat kryesore të forumit është letërsia skandinave. Ndër autorët e huaj që do të jenë të ftuar në forum janë Agustina Bazterrica, Annette Bjergfeldt, Egill Bjarnason, Yrsa Sigurdardottir, Max Seeck dhe Selja Ahava.

"Ne po mundohemi ta kthejmë pjesëmarrjen bullgare në festival në diçka ekskluzive: të ftojmë shkrimtarë që kanë botuar libra të rëndësishëm këtë vit, për të theksuar praninë e rëndësishme. Këtë vit prezencë e tillë do të jetë Theodora Dimova", tha profesoresha Amelia Licheva.

Në ditën e parë të Panairit të Librit, organizatorët do të shpallen fituesit e çmimit "Luani i Artë" në dy kategori: projekti më i rëndësishëm shoqëror dhe projekti më i rëndësishëm botues. /BTA

​Drejtori i BTA i dhuron kryetarit të Kryqit të Kuq bullgar Grigorov monedhë përkujtimore për 125-vjetorin e BTA - KosovaPress

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024