Ulet çmimi i naftës
Lajme
Lexohet për: 1 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Çmimet e naftës vazhduan të bien të enjten për shkak të frikës së vazhdueshme të kërkesës pas një rritjeje të papritur të rezervave të naftës së papërpunuar në SHBA dhe pasigurive të furnizimit si rezultat i një vonese katër-ditore në takimin e OPEC+, në të cilin vendet anëtare do të vendosin politikën e prodhimit për vitin e ardhshëm.

Nafta e papërpunuar ndërkombëtare Brent u tregtua me 81,34 dollarë për fuçi në orën 10:45 të mëngjesit me orën lokale (0745 GMT), një rënie prej 0,75% nga çmimi i mbylljes prej 81,96 dollarë për fuçi në seancën e mëparshme tregtare të mërkurën, shkruan Anadolu Agency.

Standardi amerikan, West Texas Intermediate (WTI), tregtohej në të njëjtën kohë me 76,63 dollarë për fuçi, 0,60% më pak nga mbyllja e së mërkurës prej 77,10 dollarë për fuçi.

Nafta e papërpunuar Brent ra me më shumë se 4% të mërkurën pas shqetësimeve për rënien e kërkesës në SHBA, konsumatori më i madh i naftës në botë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024