Shqiptarët në rajon më mirë se kurrë, fal edhe diasporës
Lajme
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Shqiptarët sot në Shqipëri, Kosovë, Maqedoni dhe Mal të Zi, janë në një pozitë ku kanë peshën e tyre si asnjëherë më parë, dhe kjo është edhe fal kontributit të mërgatës shqiptare ndër vite, e që sot përbëjnë potencial të rëndësishëm për transformimin e shteteve tona nëpërmjet përvojës dhe ekspertizës së tyre.

Kështu u tha në samitin e tretë të diasporës, që po mbahet në Tiranë, e ku morën pjesë përfaqësues të institucioneve nga rajoni, dhe mijëra qytetarë e bashkatdhetarë që kontribuojnë për vendin dhe familjet e tyre. Megjithatë, aty u theksua edhe shqiptarët në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc po përballen me diskriminim sistematik që rezulton me spastrim etnik.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama tha se samiti është një udhëkryq ku bashkohen të gjithë pavarësisht bindjeve politike, përtej të gjithave përkatësive krahinore si shqiptarë që kanë diçka për të dhënë.

Rama tha se për 100 vjet pavarësi, marria e të mos pasurit një strategji për të aktivizuar diasporën është mbase më të mëdha e politikbërsve në Shqipëri.

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka thënë se mërgata është sublimim i përpjekjeve të gjata për shtet e pavarësi dhe se vazhdon të jetë katalizator i ndryshimit pozitiv kudo që jetojnë ata.

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj tha se mësimi dhe cilësia e përdorimit të gjuhës shqipe duhet të jenë prioritete që na bashkojnë.

Sipas tij, Shqipëria nuk e ka luksin ta neglizhojë diasporën dhe nuk duhet shihen si pjesë të shkëputur, por si zgjatim të natyrshëm të kulturës dhe identitetit tonë.

Kryetari i Bashkimit Demokratik për Integrim, Ali Ahmeti tha se ka thënë se mërgata mund ta bëjnë atdheun më të begat, duke u edukuar në vendet e ndryshme botërore dhe duke u kthyer Të gjithë të përkushtohemi

Të pranishmëve me fjalë rasti i përshëndeten edhe zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Nikë Gjeloshaj dhe kryetari i Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi. Samiti ka nis dje dhe po vazhdon edhe sot në Tiranë.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024