Shenjat që tregojnë se nuk jeni në karrierën e duhur
Magazina
Lexohet për: 7 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Nuk është turp të mos dini se çfarë doni të bëni me jetën tuaj. Është madje normale. Por vjen një moment kur duhet të vendosni dhe të filloni të ecni drejt një rruge. Si e dini nëse jeni duke shkuar në drejtimin e duhur? AkademiPune sjell disa shenja që tregojnë se mund të jeni në rrugën e gabuar të karrierës.

Ju nuk jeni të apasionuar për punën që ju e bëni

Karriera juaj duhet të jetë më shumë sesa thjesht një mënyrë për të fituar para - duhet të jetë diçka për të cilën jeni të apasionuar. Nëse nuk jeni të apasionuar pas punës tuaj, do të jetë shumë më e vështirë t'i përmbaheni asaj kur gjërat bëhen të vështira. Bëni pak kërkime shpirtërore dhe pyesni veten nëse karriera juaj aktuale është me të vërtetë ajo që dëshironi të bëni në jetën tuaj.

Edhe nëse nuk ndiheni të motivuar në karrierën tuaj, kjo nuk do të thotë se jeni keq në punën tuaj. Thjesht do të thotë se mund të ketë diçka tjetër që do t'ju bëjë më të lumtur. Çdo gjë do të jetë në rregull nëse komunikoni vazhdimisht me veten. Ndërkohë ju mund të kërkoni një punë të re ku mund ta përmbushni pasionet tuaja dhe të shijoni më shumë karrierën tuaj.

Nuk përputhet me vlerat tuaja

Ne të gjithë kemi vlera të ndryshme dhe karriera jonë duhet të përputhet me ato vlera. Për shembull, nëse një nga vlerat tuaja është familja, mund të dëshironi të kërkoni një karrierë që ofron orar më fleksibël ose punë nga shtëpia për të kaluar më shumë kohë me të dashurit tuaj. Ose, nëse vlera juaj si personalitet është të ndihmoni të tjerët atëherë dëshira juaj mund të jetë të ndiqni një karrierë në punë sociale ose mjekësi.

Nëse keni kaluar pak kohë në një kompani me vlera që nuk përputhen me tuajat, kjo mund të jetë një nga shenjat që ju duhet të ndryshoni karrierën. Vlera juaj nuk duhet të cenohet. Nëse komprometoni vlerat tuaja për t'u përshtatur me ato të kompanisë, mund të jetë koha të mendoni për një punë tjetër. Sigurohuni që karriera juaj të përputhet me gjërat e rëndësishme për ju - nëse jo, mund të jetë koha për të bërë një ndryshim.

Ju nuk jeni të mirë në punën që bëni

Kjo mund të jetë shumë e qartë, por ia vlen të përmendet sepse ka shumë njerëz që qëndrojnë në karrierë në të cilat nuk janë të mirë thjesht sepse nuk duan të fillojnë nga e para diku tjetër. Nëse vazhdimisht jeni duke luftuar për ta mbajtur vendin e punës atëherë mund të jetë koha të pranoni se kjo nuk është karriera e duhur për ju dhe të kaloni në diçka tjetër. Në fund të fundit, jeta është shumë e shkurtër për të kaluar ditët duke u ndjerë të stresuar dhe të pakënaqur në punë.

Nëse ende dëshironi të ndiqni këtë fushë dhe të jeni më të mirë në të, pse të mos regjistroheni në disa klasa ose të merrni një mentor? Duke vepruar kështu, mund të përmirësoni aftësitë tuaja dhe të rrisni shanset tuaja për sukses. Por nëse thjesht nuk jeni të prirur për të, kjo është gjithashtu në rregull. Është më mirë të gjesh një karrierë në të cilën je i mirë dhe të kënaqesh sesa ta detyrosh veten të qëndrosh diku ku nuk je i lumtur.

Ju nuk ndiheni aspak të lidhur me kolegët tuaj

Ky mund të jetë thjesht mjedisi i punës në zyrë, gjë që është për të ardhur keq. Por mendoni mirë: kur lidheni me të tjerët në fushën tuaj, a e keni të paarsyeshme sfiduese të kuptoni atë që ata thonë, apo e gjeni veten duke u pajtuar plotësisht?

Nëse po, ndoshta nuk është industria juaj dhe ju jeni në fushën e gabuar. Për të fituar pak qartësi dhe për të gjetur se çfarë është, kërkoni në mënyrë aktive njerëz jashtë rrjetit tuaj dhe kërkoni intervista informative. Kjo është mënyra ideale për të folur me dikë për një industri për të cilën mund të keni interes.

Ju e kaloni ditën tuaj të punës duke ëndërruar për punë të tjera

Ne të gjithë kemi pak zili për karrierën e dikujt herë pas here - kujt nuk do t'i pëlqente të punonte me të famshëm çdo ditë ose të punonte në një plazh në një oaz tropikale? - por nëse e gjeni veten që dëshironi të jeni diku tjetër përveç se në tavolinën tuaj, veçanërisht doni të jeni në një tjetër tavolinë atëherë duhet të filloni të shikoni opsionet të tjera.

Nuk ndiheni të frymëzuar, të sfiduar, kreativ, apo sinqerisht të mirë

Karriera jonë supozohet të na shtyjë përpara. Përmbushja e karrierës shpesh na bën kuriozë dhe të përkushtuar - dhe na jep dëshirën për t'u përmirësuar. Nëse e shihni veten që ju mungojnë këto cilësi, ndoshta mendoni të zgjidhni hobi jashtë punës që mund ta mbushin këtë boshllëk.

Nëse ka ndonjë gjë, programet tuaja jashtëshkollore do t'ju mundësojnë të provoni pasionet tuaj duke ju çuar potencialisht në një punë ose industri të re.

Shëndeti juaj mendor dhe fizik pe pëson

Kur rraskapitja, stresi, ankthi dhe simptomat fizike po marrin më shumë fokusin tuaj se çdo gjë tjetër në jetë, atëherë ju duhet të shikoni se prej nga po vjen.

Simptomat e shëndetit mendor dhe fizik janë sinjalizuesi më i mirë nëse jeni në karrierën e gabuar. Sëmundjet kronike dhe efektet anësore mund të shkaktohen nga stresi dhe kërkesat e karrierës suaj. Një karrierë kërkuese gjithashtu mund ta bëjë të vështirë kujdesin për mirëqenien tuaj dhe krijimin e një rutine të mirëqenies si gjumi, ushtrimet e rregullta, një dietë e shëndetshme, etj.

Ju ndiheni të nënvlerësuar dhe kjo po krijon pakënaqësi

Të punosh në karrierën e gabuar mund të ju konsumojë sepse ndihesh sikur po humbisni kohën dhe aftësitë tuaja. Edhe nëse jeni duke përparuar në pozitën tuaj, nëse mendoni se aftësitë tuaja profesionale po mbeten të papërdorura, kjo mund t'ju lërë të pakënaqur ose të ndiheni të nënvlerësuar.

Një ndikim tjetër i mospërdorimit të talenteve tuaja është në pagën tuaj. Për shembull, nëse keni aftësi të shkëlqyera në shitje, mund të lulëzoni në zhvillimin e biznesit, i cili krahasuar me pozitën tuaj aktuale në shërbimin ndaj klientit do t'ju sjellë më shumë para dhe kënaqësi.

Ju e gjeni veten në platforma të punësimit më shumë sesa të bëni punë aktuale

Ju shpërqendroheni vazhdimisht duke kërkuar shpallje të reja të punës se sa të punoni në atë që ju jeni të angazhuar. Nëse puna juaj aktuale i mungon ato që ju i konsideroni si përfitime shumë të rëndësishme, ndoshta puna juaj nuk është ajo që keni menduar dikur. A jeni në gjendje të rinegocioni disa nga përgjegjësitë tuaja, të kërkoni një rritje page ose të ripunoni punën tuaj sipas dëshirës tuaj? Përndryshe, mund të jetë koha për të filluar dërgimin e CV-ve./ AkademiPune

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024