Scholz i kërkon Putinit të tërheqë trupat nga Ukraina
Bota
Lexohet për: 2 min.
3 muaj më parë
Linku u kopjua

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se i bëri thirrje presidentit rus Vladimir Putin që të tërheqë trupat nga Ukraina gjatë një samiti virtual të G-20 të mërkurën.

Duke folur në konferencën e përbashkët për shtyp me kryeministrin italian Giorgia Meloni në Berlin, Scholz tha se presidenti rus Putin mori pjesë në një samit të liderëve të G20 për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë në shkurt 2022.

“I bëra thirrje presidentit Putin që të përfundojë sulmin e tij ndaj Ukrainës dhe të tërheqë trupat nga territori i Ukrainës, në mënyrë që kjo luftë të marrë fund”, tha ai.

Zbulohet letra e Orban me të cilën kërcënon seriozisht BE-në - KosovaPress

Scholz tha se takimi ishte "interesant" dhe liderë të tjerë perëndimorë gjithashtu i kanë bërë thirrje Putinit që t'i japë fund kësaj lufte dhe të tërheqë trupat ruse nga Ukraina.

“Ishte një mundësi e mirë për ne për të bërë të qartë se paqja në Ukrainë është e rrezikuar sepse Rusia sulmoi Ukrainën dhe se ajo mund të rivendoset lehtësisht nëse Rusia tërheq trupat e saj,” vazhdoi ai.

“Ne e kemi bërë të qartë, ashtu si edhe të tjerët. Në këtë aspekt, ishte gjithashtu interesante sepse ai duhej të dëgjonte.” /AA

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024