Zbulohet letra e Orban me të cilën kërcënon seriozisht BE-në
Bota
Lexohet për: 6 min.
4 muaj më parë
Linku u kopjua

Kryeministri hungarez Viktor Orban po kërcënon të bllokojë të gjithë ndihmën e BE-së për Ukrainën, si dhe anëtarësimin e planifikuar të vendit në bllokun evropian, nëse liderët e BE-së nuk pranojnë të rishikojnë të gjithë strategjinë e tyre për të mbështetur Kievin, sipas një letre të siguruar nga Politico.

Në një letër drejtuar presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel, udhëheqësi hungarez thotë se nuk mund të merret asnjë vendim për financimin e Ukrainës, hapjen e bisedimeve të anëtarësimit në BE ose sanksione të mëtejshme kundër Rusisë derisa ky "debat strategjik" të zhvillohet kur liderët e BE-së të mblidhen në Bruksel në mes të dhjetorit.

"Këshilli Evropian duhet të rishikojë zbatimin dhe efektivitetin e politikës sonë aktuale ndaj Ukrainës, duke përfshirë programe të ndryshme ndihme," shkroi Orban në letrën, e cila nuk ka datë, por mban vulën e zyrës së tij.

Ai gjithashtu pyet pse Evropa do të vazhdojë të mbështesë Ukrainën në një kohë kur SHBA, e cila ka dërguar pjesën më të madhe të ndihmës ushtarake në Kiev, mund të mos jenë në gjendje të vazhdojnë financimin e Ukrainës për shkak të një mosmarrëveshjeje partizane mbi mbështetjen e ardhshme.

Hungaria dhe Sllovakia do të ndalojnë importet e grurit ukrainas - KosovaPress

"Këshilli Evropian duhet të zhvillojë një diskutim të sinqertë dhe të hapur në lidhje me realizueshmërinë e qëllimeve strategjike të BE-së në Ukrainë. A i konsiderojmë ende këto objektiva realisht të arritshme? A është kjo strategji e qëndrueshme pa mbështetjen e fortë të SHBA? A mund të marrim mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së për Si mund ta imagjinojmë arkitekturën e sigurisë së Evropës pas luftës”, thuhet në letër.

Ai shtoi se "Këshilli Evropian nuk është në gjendje të marrë vendime kyçe për garancitë e propozuara të sigurisë ose mbështetje shtesë financiare për Ukrainën, të miratojë forcimin e mëtejshëm të sanksioneve kundër Rusisë ose të marrë vendime për të ardhmen e procesit të zgjerimit, nëse nuk arrihet një konsensus për strategjinë e ardhshme ndaj Ukrainës”.

Letra e Orban ngre tensione në një përplasje të gjatë midis Budapestit dhe Brukselit, i cili po mban 13 miliardë euro në fondet e BE-së për Hungarinë për shqetësimet se vendi po shkel standardet e BE-së për sundimin e ligjit.

Pa thënë drejtpërdrejt, letra sugjeron që Budapesti mund të përdorë të drejtën e vetos për të bllokuar pagesën e një ndihme të planifikuar prej 50 miliardë eurosh për Ukrainën - para të nevojshme për të financuar qeverinë ukrainase ndërsa forcat e saj të armatosura luftojnë një pushtim rus.

Përveç 50 miliardë eurove, Orban po kërcënon të bllokojë ndihmën e planifikuar ushtarake për Ukrainën prej 500 milionë eurove, si dhe hapjen e negociatave formale që Kievi t'i bashkohet unionit prej 27 anëtarësh, për të cilin udhëheqësit kishin shpresuar se do të miratohej në takimin e ardhshëm të Këshillit Evropian më 14 dhe 15 dhjetor.

Hungaria e Serbia po ndihmojnë financimin e ushtrisë së Putinit, thotë kryeministri bullgar - KosovaPress

Sipas një diplomati të BE-së, të cilit iu dha anonimiteti për të diskutuar çështje konfidenciale, Orban "minoi" të gjithë procesin e vendimmarrjes së BE-së për Ukrainën si pjesë e një strategjie për të rritur presionin ndaj Komisionit Evropian për të liruar 13 miliardë euro për Hungarinë.

Diplomati shtoi se në raste të tjera Budapesti abstenoi në votimet kyçe dhe lejoi BE-në të vendoste sanksione ndaj Rusisë, por me këtë rast ai "nuk e sheh që të ndodhë": "Kjo nuk është një çështje e neutralitetit të Hungarisë. Bëhet fjalë për presion."

Kërcënimi i Orbanit vjen në një kohë veçanërisht të ndjeshme për Ukrainën, pasi forcat e armatosura të Kievit luftojnë për të arritur fitore kundër trupave ruse dhe menjëherë pasi Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA, Jake Sullivan paralajmëroi se "dritarja po mbyllet" për ndihmën e SHBA për Ukrainën.

Ndërsa Hungaria përshkallëzon tensionet dhe kërcënon të prishë një samit të dhjetorit të liderëve të BE-së, disa vende tashmë po shqyrtojnë mënyra për të anashkaluar Budapestin dhe për të vazhduar të ndihmojnë Kievin.

Një zgjidhje e tillë mund të shohë që vendet e BE-së t'i dërgojnë ndihmë financiare Ukrainës përmes marrëveshjeve dypalëshe, në vend të strukturave të BE-së, siç është Faciliteti Evropian i Paqes, i cili koordinon ndihmën ushtarake të BE-së për Kievin - duke anashkaluar dhe përjashtuar në mënyrë efektive Budapestin.

Por kjo qasje nuk do të funksiononte kur bëhet fjalë për hapjen e negociatave formale për pranimin e Kievit në Bashkimin Evropian, pasi Hungaria do të duhej të ishte pjesë e këtij procesi. Si rezultat dhe për të ruajtur unitetin e BE-së, i njëjti diplomat tha se nuk është ende një ide e mirë që të përjashtohet Hungaria.

​Orban mbërrin në Tiranë, pritet me ceremoni shtetërore - KosovaPress

"Unë e kuptoj se nga vijnë ide të tilla," tha diplomati për ata që bënin thirrje për një anashkalim të ndihmës ushtarake: "Por ky anashkalim i EPF do të minonte të vetmin mekanizëm evropian që ne kemi për të mbështetur Ukrainën."

“Kjo është e vetmja gjë që mund të tregojmë se ku BE-ja si komunitet e mbështet Ukrainën, e cila tregon unitet për Rusinë dhe gjithashtu për Shtetet e Bashkuara të Amerikës”, vazhdoi diplomati.

Në rast të vetos hungareze, një opsion tjetër për BE-në është thjesht shtyrja e vendimeve kyçe për politikën e Ukrainës deri në fillim të vitit të ardhshëm, pasi Kievi nuk do të përballet me probleme buxhetore deri në mars 2024.

Duke vonuar vendimin për shkrirjen e fondeve të BE-së për Budapestin, Komisioni Evropian mund të ushtrojë presion financiar mbi Budapestin dhe ta detyrojë atë të pajtohet me Ukrainën.

"Është një dorështrënguar," shtoi diplomati, i cili tha se Komisioni Evropian deri më tani ka treguar aftësi të madhe në zbutjen e konflikteve të mundshme me Budapestin.

Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024