OBSH kërkon rritjen e ndihmave humanitare për Gazën pas marrëveshjes së pauzës
Bota
Lexohet për: 2 min.
6 muaj më parë
Linku u kopjua

Zyra rajonale e Organizatës Botërore të Shëndetësisë bëri thirrje të mërkurën për shtimin e ndihmës humanitare për Rripin e Gazës, duke thënë se më shumë ndihma është e domosdoshme për të mundësuar spitalet të përmbushin nevojat në rritje të njerëzve të prekur.

Ahmed Mandhari, kreu rajonal i OBSH-së për Mesdheun Lindor, bëri thirrjen gjatë një takimi në kryeqytetin e Egjiptit Kajro për të diskutuar kushtet humanitare në Rripin e Gazës të rrethuar pasi Izraeli dhe Hamasi ranë dakord për një pauzë humanitare.

Apeli vjen pas një marrëveshjeje të kohëve të fundit për pauzë humanitare midis Hamasit dhe Izraelit, që synon të ofrojë lehtësim për enklavën dhe të shkëmbejë pengjet.

Ushtria izraelite pranon marrëveshjen e pengjeve, armëpushimin e përkohshëm me Hamasin - KosovaPress

Mandhari gjithashtu tërhoqi vëmendjen për numrin alarmues të civilëve në Gaza, duke shtuar se më shumë se gjysma e viktimave ishin gra dhe fëmijë.

Sipas marrëveshjes Izrael-Hamas, 50 izraelitë të mbajtur nga Hamasi do të lirohen në këmbim të 150 të burgosurve palestinezë në burgjet izraelite, raportojnë mediat izraelite.

Marrëveshja përfshin gjithashtu një pauzë katër-ditore në luftime dhe hyrjen e 300 kamionëve të ngarkuar me ndihma humanitare, përfshirë karburantin, në Rripin e Gazës.

Marrëveshja lejon gjithashtu një zgjatje të pauzës dhe lirimin e mundshëm të më shumë fëmijëve dhe grave të mbajtura nga të dy palët.

Biden mirëpret marrëveshjen e shkëmbimit të burgosurve mes Izraelit e Hamasit - KosovaPress

Izraeli vlerëson se të paktën 239 izraelitë mbahen nga Hamasi pas sulmit të tij ndërkufitar më 7 tetor.

Izraeli ka nisur sulme të pamëshirshme ajrore dhe tokësore në Rripin e Gazës pas sulmit të Hamasit, duke vrarë më shumë se 14.128 palestinezë, duke përfshirë 5.840 fëmijë dhe 3.920 gra, sipas autoriteteve shëndetësore në enklavë.

Mijëra ndërtesa, duke përfshirë spitale, xhami dhe kisha, janë dëmtuar ose shkatërruar gjithashtu nga sulmet ajrore dhe tokësore të Izraelit në enklavën e rrethuar.

Ndërkohë, numri i të vdekurve izraelitë është rreth 1.200, sipas shifrave zyrtare. /AA

25 vjet çlirim, a jeni të kënaqur me suksesin e Republikës së Kosovës ?
Po
Jo
Nuk e di
Voto
461
Kjo webfaqe mirëmbahet dhe menaxhohet nga Agjencia e Lajmeve KosovaPress. KosovaPress mban të drejtat e rezervuara me copyright sipas dispozitave ligjore për të drejtat e autorit dhe pronës intelektuale. Përdorimi, modifikimi dhe shpërndarja për qëllime komerciale pa marrëveshje me KosovaPress, ndalohet rreptësisht.
Ky aplikacion uebsajti është zhvilluar me mbështetjen e #SustainMedia Programme, i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian dhe Qeveria Gjermane, ndësa implementohet nga GIZ, DW Akademie dhe Internews. Përmbajtja e tij është përgjegjësi vetëm e KosovaPress dhe nuk pasqyron domosdoshmërisht pikëpamjet e BE-së apo të Qeverisë Gjermane.
Të gjitha të drejtat e rezervuara nga A.P.L. KosovaPress © 2002-2024